At Sırtında Anadolu

Yıl 1876. Bir İngiliz subayı, yanında uşağı ile birlikte Anadolu’yu baştan başa dolaşır. O günün zor koşullarında yapılan bu maceralı yolculuğun tek bir amacı vardır: Osmanlı Devleti’nde azınlıkların durumunu yerinde görmek.

Yıl 1876. Bir İngiliz subayı, yanında uşağı ile birlikte Anadolu’yu baştan başa dolaşır. O günün zor koşullarında yapılan bu maceralı yolculuğun tek bir amacı vardır: Osmanlı Devleti’nde azınlıkların durumunu yerinde görmek. O yıllarda Avrupa kamuoyunda Osmanlı’da azınlıklar meselesi ile ilgili pek çok haber yazılmakta, çizilmekte ve konuşulmaktadır. Pek çok seyahatnameye imza atan Albay Fred Burnaby’nin yerinde yaptığı tespitlerden sonra kaleme aldığı bu kitap Batı’da çok büyük bir ilgi görür ve adeta “bestseller” olur. Oldukça ilginç gözlemlerin yer aldığı At Sırtında Anadolu, bir “Garplı”nın gözünden “Şark”ın, dinden kültüre, müzikten bâtıl inançlara kadar uzanan zengin ve renkli bir panoramasını çıkartıyor. Bu kitabın diğer bir ilginç yanı da yakın zamanda ‘bir yayınevi’nden çıkan benzerinin aksine, özenli eksiksiz, ve de en önemlisi sansürsüz bir çeviriyle sunulması.

Howard Koleji'nde eğitim gördü.16 yaşında süvari subayı olarak İngiliz ordusunda göreve başladı, 1881'de alay komutanı oldu. İzin süreleri içinde çeşitli gazetelerin özel muhabiri sıfatıyla savaş bölgelerini gezdi. 1876 yılında Hive'ye gitti ve bu seyahata ilişkin yazdığı At Sırtında Hive'ye yolculuk adlı kitabı çok satan kitaplar arasına girdi. 1885'te Sudan'da seferdeyken mızraklanarak öldürüldü.
Kitabın Adı At Sırtında Anadolu
Orijinal Adı On Horseback Through Asia Minor
ISBN 9789754706420
Yayın No İletişim - 550
Dizi Tarih - 33
Alan Tarih
Sayfa 424 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Ağırlık 307 gr
Perakende Satış Fiyatı 298,00 TL
Baskı 9. baskı - Ekim 2021 (1. baskı - Temmuz 1999)
Yazar Fred Burnaby
Çeviren Fatoş Taşkent
Editör Tansel Güney
Dizi Kapak Tasarımı Ümit Kıvanç
Kapak Fatoş Gencosman
Uygulama Hüsnü Abbas
Düzelti Sait Kızılırmak
Kapak Resmi Vanderburch
Cilt Sena Ofset, Şefik Matbaası
Baskı Şefik Matbaası