Amerikan Dış Politikası

ABD ne özgürlüğü, ne parlamentarizmi ne de insan haklarını icat etmiştir. Amerikan devrimi İngiliz liberal devrimlerinin sonuncusudur. Çoğu Avrupalıya göre, demokratik bir modernitenin kusurlarının (sıradan bir yararcılık, konformizm, çoğunluk despotizmi) ayrıcalıklı bir örneğini oluşturur.
ABD ne özgürlüğü, ne parlamentarizmi ne de insan haklarını icat etmiştir. Amerikan devrimi İngiliz liberal devrimlerinin sonuncusudur. Çoğu Avrupalıya göre, demokratik bir modernitenin kusurlarının (sıradan bir yararcılık, konformizm, çoğunluk despotizmi) ayrıcalıklı bir örneğini oluşturur. Buna karşılık, Mesihçi bir vizyonla liberal demokrasinin değerlerini bütün dünyada egemen kılmaya koşullandırmıştır kendini. Öyle ki eski dışişleri bakanı Madeleine Albright ülkesini “vazgeçilmez ulus” olarak nitelendirmektedir.
Arkasında yalnızca 200 yıllık bir geçmişinin olması onu tarihsel açıdan ‘sıradışı’ bir ülke yapar. Avrupa-Asya uzantısında yükselen öteki güçler karşısında bir ada konumunda olması da coğrafi sıradışılığıdır. Bu denli sıradışı bir ülkenin dış siyaseti de doğal olarak ‘özel’ olacaktır. Fransa’da Uluslararası İlişkiler Enstitüsü’nde araştırmacı ve Siyasal Bilgiler Okulu’nda öğretim görevlisi olan Maxime Lefebvre bu olguyu tarihsel boyutlarıyla incelerken, sürecin itici güçlerini de gözden geçiriyor.
Fransa Uluslararası İlişkiler Enstitüsü’nde araştırmacı, Siyasal Bilgiler Okulu’nda öğretim görevlisi.
Kitabın Adı Amerikan Dış Politikası
Orijinal Adı La politique étrangère américaine
ISBN 9789750503498
Yayın No İletişim - 1102
Dizi Başvuru - 43
Alan Politika/Siyaset
Sayfa 128 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Ağırlık 102 gr
Perakende Satış Fiyatı 11,39 TL
Baskı 1. baskı - Ağustos 2005
Yazar Maxime Lefebvre
Çeviren İsmail Yerguz
Dizi Yayın Yönetmeni Mustafa Bayka
Yayın Danışmanı Ahmet İnsel
Dizi Kapak Tasarımı Ümit Kıvanç
Kapak Suat Aysu
Uygulama Hüsnü Abbas
Düzelti Metin Pınar
Baskı Sena Ofset
Cilt Sena Ofset