Akhilleus'u Öldüren Savaş
İlyada’nın Gerçek Hikâyesi

Mükemmel savaşçı Akhilleus, derin düşüncelere dalan, tartışmalı bir kahramandır. Caroline Alexander Akhilleus’u Öldüren Savaş’ta hem Akhilleus’un bu karakterini ele alıyor hem de savaşın insanın ölümlülüğünün merkezinde bulunan bir unsur olduğunu Troya Savaşı üzerinden anlatıyor.

İlyada savaş konusunda söylenmiş en bilinen şiirlerden biridir. Yüz nesil boyunca, şairler ve düşünürler, hakkında doğrudan bilgiye sahip olunmayan çağlarda bile, bu savaş destanında anlatılan olaylara kafa yormuşlar, hayran olmuşlar, bunları yeniden hikâye etmişler ve tartışmışlardır. Ama Homeros’un destanının merkezinde yer alan figür, mükemmel savaşçı Akhilleus, derin düşüncelere dalan, tartışmalı bir kahramandır. Caroline Alexander Akhilleus’u Öldüren Savaş’ta hem Akhilleus’un bu karakterini ele alıyor hem de savaşın insanın ölümlülüğünün merkezinde bulunan bir unsur olduğunu Troya Savaşı üzerinden anlatıyor.

“İlyada, abidevi güzellikte bir şiir olması ve edebiyatın en akıldan çıkmaz karakterlerinden bazılarına kaynaklık etmesi bir yana, bir savaş destanıdır; konusu savaş ve savaşçılardır. Hesaplanmış olduğu gibi, son beş bin yılda yüz yıllık hangi dönemi ele alırsak alalım, bu yıllardan ortalama doksan dördünün dünyanın bir veya daha çok bölgesinde geniş ölçekli çatışmalar ile geçmiş olduğunu görebiliriz. Bu kalıcı, görünüşte silinemez mahiyetteki savaş gerçeği, İlyada’nın bilgece ve kuşatıcı panoramasında, insanlık halinin ölümlü oluşumuz kadar ayrılmaz ve trajik bir bileşenidir.”
CAROLINE ALEXANDER

Florida’da İngiliz bir ailenin çocuğu olarak doğan Alexander dünyayı çokça gezmiş ve Avrupa, Afrika ve Karayipler’de yaşamıştır. Oxford Üniversitesi’nde Rhodes bursuyla okuyan ilk kadın öğrencilerden biri olan
Alexander, daha sonra New York’taki Columbia Üniversitesi’nde Homeros üzerine doktorasını yapmış ve Doğu Afrika’da Malavi Üniversitesi’nde Klasikler Bölümü’nü kurmuştur. Şimdi Amerika Birleşik Devletler’inde New Hampshire’da bir çiftlikte yaşamaktadır. New Yorker, National Geographic Magazine ve Granta dergilerinde yazıları yayımlanmıştır.

Kitabın Adı Akhilleus'u Öldüren Savaş
Alt Başlık İlyada’nın Gerçek Hikâyesi
Orijinal Adı The War That Killed Achilles The True Story of the Iliad
ISBN 9789750516818
Kapak Peter Paul Rubens, “Akhilleus’un Ölümü”, yaklaşık 1630
Yayın No İletişim - 2092
Dizi Tarih - 90
Alan Tarih
Sayfa 320 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Ağırlık 262 gr
Perakende Satış Fiyatı 10,00 TL
Baskı 1. baskı - Aralık 2014
Yazar Caroline Alexander
Çeviren Semih Lim
Editör Elif Uras Akhan
Kapak Suat Aysu
Uygulama Hüsnü Abbas
Düzelti Remzi Abbas
Dizin Ayla Karadağ
Baskı Sena Ofset
Cilt Sena Ofset