24 Nisan 1915

“...Üç ay sonra, karım ve çocuklarımla beraber mutlu olacağımı düşündüm. Sonra bakındım, tek başıma serbest bırakıldığımı görünce, yoldaşlarımın yüzlerindeki korku ve hayal kırıklığını fark ettim. İnce yapılı insanlar. Hükümete karşı bir parmağını bile kaldırmamış insanlar vardı aralarında. Bunların çoğu asla benim kaderimi paylaşmayacaklardı. Bunların çoğu yakında öldürülecekti. Gerçekleşecek olanlar içime doğmuştu, kederimle sevincim neredeyse eşitlenmişti.”
AVEDİS NAKAŞYAN

24 Nisan 1915’te özellikle İstanbul’daki Ermeni aydınları, yazarlar, sanatçılar, avukatlar, doktorlar, mebuslar evlerinden alınıp götürülürler ve çoğu bir daha geri dönmez: İstanbul’da tutuklanıp Çankırı ve Ayaş’taki toplama merkezlerine gönderilen bu Ermeniler, yaşanacak büyük dram ve acıların başlangıç noktasında yer alırlar... 

 
Resmî belgelerden, arşivlerden, anılardan yararlanan; yazılı ve sözlü birçok bilginin izini süren Nesim Ovadya İzrail, 100 yıl önce yaşanmış olayı detaylarına inerek ele alıyor: İttihat ve Terakki’nin Ermeni meselesini ele alışını ve çözüm tarzını, Ermeni toplumunun kendi içindeki ayrışmaları, tutuklananların kim olduklarını, yaşadıkları olayları ve akıbetlerini biyografik zenginlik içinde ele alarak tarihsel düzleme oturtuyor.
 
“...Üç ay sonra, karım ve çocuklarımla beraber mutlu olacağımı düşündüm. Sonra bakındım, tek başıma serbest bırakıldığımı görünce, yoldaşlarımın yüzlerindeki korku ve hayal kırıklığını fark ettim. İnce yapılı insanlar. Hükümete karşı bir parmağını bile kaldırmamış insanlar vardı aralarında. Bunların çoğu asla benim kaderimi paylaşmayacaklardı. Bunların çoğu yakında öldürülecekti. Gerçekleşecek olanlar içime doğmuştu, kederimle sevincim neredeyse eşitlenmişti.”
AVEDİS NAKAŞYAN
 
 
 

 1952 doğumlu. İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi’ni 1973’te bitirdi. Aynı üniversitede lisansüstü eğitimini 1976’da tamamladı. 2009 yılına kadar sektöründe çok sayıda inşaat bitirdi. 1915 Bir Ölüm Yolculuğu - Krikor Zohrab başlıklı kitabı 2011’de yayımlandı. Ayrıca “Osmanlı ve Cumhuriyet Tiyatrosunda Şahinyanlar - Şahinyan ve Berberyan Aileleri” başlıklı yayımlanmamış bir çalışması var.

Kitabın Adı 24 Nisan 1915
ISBN 9789750512773
Kapak Talat Paşa imzasıyla 24 Nisan 1915 talimatı
Yayın No İletişim - 1922
Dizi Tarih - 82
Alan Tarih
Sayfa 584 sayfa
En 150 mm
Boy 215 mm
Ağırlık 594 gr
Perakende Satış Fiyatı 12,00 TL
Baskı 2. baskı - Ocak 2014 (1. baskı - Ekim 2013)
Yazar Nesim Ovadya İzrail
Editör Kıvanç Koçak
Kapak Suat Aysu
Uygulama Hüsnü Abbas
Düzelti Ayla Karadağ
Dizin Ayla Karadağ, Birhan Koçak
Baskı Sena Ofset
Cilt Sena Ofset