İm Bilse Er Ölmes
Nâzım Hikmet ile Don Quijote’nin Arzu Serüvenleri

Nâzım Hikmet, köşeye sıkışmış hissettiği anlarda kimlere, hangi kahramanlara öykünüyordu, sığınıyordu? En önemlisi, adına şiir yazdığı Mahzun Yüzlü Don Quijote, bu kahramanlardan biri miydi?

Ölümsüz gençliğin şövalyesi
               ellisinde uydu yüreğinde çarpan aklına,
bir Temmuz sabahı fethine çıktı
               güzelin, doğrunun, haklının:
önünde, şirret, aptal devleriyle dünya,
               altında mahzun, fakat kahraman Rosinant’ı.
Nâzım Hikmet

Nâzım Hikmet, köşeye sıkışmış hissettiği anlarda kimlere, hangi kahramanlara öykünüyordu, sığınıyordu? En önemlisi, adına şiir yazdığı Mahzun Yüzlü Don Quijote, bu kahramanlardan biri miydi? “Bunları onun düşünüp duyumsadığı kadar bilmek mümkün değil ama bunun yapıtları yardımıyla düşünülmesinde sayısız yarar umanlardanım ben de,” diyen Mahmut Temizyürek’in bu bakışı bizi kitap boyunca pek çok çağrışıma itiyor.

Nâzım Hikmet’in yaşamı çetin bir tren yolculuğuysa eğer –hem de en çetini, Sibirya Ekspresi belki– her istasyon, şairin yeldeğirmenlerine karşı mücadele verdiği bir uğraktır. Mahmut Temizyürek de aynı kompartımanda yola koyuluyor. Uzun güzergâh boyunca Dostoyevski’yi, Kaşgarlı Mahmud’u, Girard’ı, Vico’yu, Foucault’yu ve daha nicelerini yoldaş seçiyor kendine. Yolculuk sırasında dostluklar kuruyor, münakaşalara giriyor. Bunu yaparken, bir çağrışım zinciri boyunca ilerleyip Türkçe’nin ve edebiyatın sınırlarına dek gidiyor; bizi de yanında götürüyor.

1955 yılında Sivas'ın Kümbet köyü'nde doğdu. İlkokulu doğduğu köyde, orta öğrenimini Ankara'da yaptı. A.Ü.Eğitim Bilimleri Fakültesi Psikoloji bölümünü bitirdi. Birçok ansiklopedi, dergi ve gazetelerde çalıştı. Halen Öğretmen olarak görev yapıyor. Şiir, deneme ve eleştiri yazıları Akatalpa, Defter, Edebiyat Dostları, Edebiyat ve Eleştiri, Evrensel Kültür, İnsan, Kum, Patika,Varlık, Yarın, Yeni Olgu gibi dergilerde yayınlandı.
Kitabın Adı İm Bilse Er Ölmes
Alt Başlık Nâzım Hikmet ile Don Quijote’nin Arzu Serüvenleri
ISBN 9789750516757
Yayın No İletişim - 2085
Dizi Bugünün Kitapları - 174
Alan Edebiyat Eleştirisi ve Tarihi
Sayfa 192 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Ağırlık 166 gr
Perakende Satış Fiyatı 7,00 TL
Baskı 1. baskı - Aralık 2014
Yazar Mahmut Temizyürek
Editör Tanıl Bora
Yayına Hazırlayan Necdet Dümelli
Kapak Suat Aysu
Kapaktaki Görsel Aydan Çelik
Uygulama Hüsnü Abbas
Düzelti Remzi Abbas
Baskı Sena Ofset
Cilt Sena Ofset