"Biz de İnsanız Yavrum Ya!"
Nefret Suçları: Vakalar, Tanıklıklar

Kimliklerine veya insani bir özelliklerine karşı nefret duyulan, bu nefretle seferber olan grupların ayrımcılığına hatta saldırısına maruz kalan insanların hikâyeleri, azapları, bu nefretle baş etme mücadeleleri... Esra Açıkgöz ve Hakan Alp’in çalışması, bunun tipik ve acı örneklerini anlatıyor.

“Biz de insanız yavrum ya! (...) 72 buçuk millet varsa şu Türkiye’de, biz hiçbirini ayırmayız daha Türkçesi. (...) Bizde ayrım yoktur çocuğum. Ama onlar ayırdı. (...) Bir Roman nasıl yaşar? Sizin nasıl bir yaşantınız varsa biz de aynısıyız. Sen mesela okula gidiyorsan, biz de aynıyız. Askere gidiyorsan, biz de aynısıyız. Hep biriz yani. (...) Kaç kişiysek burada kanımız bir, canımız bir bizim. İşte bunu bilen yok.” Kimliklerine veya insani bir özelliklerine karşı nefret duyulan, bu nefretle seferber olan grupların ayrımcılığına hatta saldırısına maruz kalan insanların hikâyeleri, azapları, bu nefretle baş etme mücadeleleri... Esra Açıkgöz ve Hakan Alp’in çalışması, bunun tipik ve acı örneklerini anlatıyor.

Askerde öldürülen Ermeni genç Sevag Balıkçı... “Saçı uzun, lens takıyor” diye saldırıya uğrayıp öldürülen Aykut Alıcı... Cezaevlerindeki “teröristlerin” haklarını savunuyor diye linç saldırısına uğrayan avukat Behiç Aşçı... Bir protestoda panzere çıktığı için başbakanın “Kadın mıdır, kız mıdır” sözlü tacizine ve sonrasında polis şiddetine maruz kalan Dilşat Aktaş... Kuzeni askerde öldürüldüğü gün, sırf Kürt olduğu için “terörist” denilerek linç girişimine maruz kalan inşaat işçisi Fevzi Çelik... “Roman” olduğu için linç güruhlarına hedef olan Koca ailesi... Hıristiyanlığı seçtiği için ölüm tehditleri alan İhsan Özbek... Cinsel kimliğinden dolayı ağabeyi tarafından işkenceye uğrayan, öldürülmek istenen Öykü... Maraş katliamını yaşayan Sevim Polat... Bedensel engelinden ötürü ayrımcılığa uğrayan Şafak Pavey... Yasemin İnceoğlu ve Melek Göregenli’nin nefret suçu kavramı üzerine aydınlatıcı makaleleriyle...

1981’de doğdu. 1999-2003 tarihleri arasında Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nde eğitim aldı. Üniversite ikinci sınıfta Cumhuriyet’te çalışmaya başladı. O tarihten beri de aynı yerde, Cumhuriyet Dergi’de muhabirlik yapıyor. Ankara Adliyesi adlı belgesel ve kitap çalışmasında araştırmacı olarak çalıştı. Tank, Tüfek ve Cezaevi: 12 Eylül ve Çocukluğum (Agora Kitaplığı, 2010) adlı bir kitabı var. Nefret adlı belgesel filmin yönetmenlerinden.
1981’de Siirt’te doğdu. 2005 yılında İstanbul Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde lisans eğitimini, 2010’da İstanbul Kültür Üniversitesi İletişim Bölümü’nde yüksek lisansını bitirdi. Halen İstanbul Üniversitesi’nde nefret suçları konusunda doktora tezi çalışmasını sürdürmekte. Birçok ulusal ve uluslararası akademik dergide makaleleri yayımlandı. Ayrıca Radikal, Cumhuriyet, Sol gazetelerinde de makaleleri yayımlandı. Nefret adlı belgesel filmin yönetmenlerinden.
Kitabın Adı "Biz de İnsanız Yavrum Ya!"
Alt Başlık Nefret Suçları: Vakalar, Tanıklıklar
ISBN 9789750516788
Yayın No İletişim - 2088
Dizi Bugünün Kitapları - 175
Alan Hukuk İncelemeleri
Sayfa 232 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Ağırlık 193 gr
Perakende Satış Fiyatı 8,00 TL
Baskı 1. baskı - Aralık 2014
Derleyen Esra Açıkgöz, Hakan Alp
Editör Tanıl Bora
Kapak Suat Aysu
Kapak Tasarımı Elif Karlı
Uygulama Hüsnü Abbas
Düzelti Dilek Büyük
Baskı Sena Ofset
Cilt Sena Ofset