Yiten Bir Aşkın Şarkısı

Eyüp Aygün Tayşir, Yiten Bir Aşkın Şarkısı’nda duyguları, şarkıları, hayalleri, rüyaları ve yakın tarihin güncelliğini koruyan olaylarını bir roman kurgusu içinde topluyor. Bizleri büyülü bir melodi eşliğinde, İstanbul’da “sonsuz” bir yolculuğa çıkarıyor.

Aynı gün içinde ikinci kez duyduğu bu şarkı Alper’e iki mutlak inanç yerleştirdi: Bir şarkı belirli bir bağlam içinde dinlenildiğinde evvelce yaratmadığı etkileri yaratıyor hatta o ânı, anıyı adeta mumyalıyordu. Ve bir insanın kalbinden maziyi silip o küçük boşluğa yeni bir şey yazabilmeyi, ancak adına aşk denilen o mucizevi emek gerçekleştirebiliyordu. Alper ve Sedef üniversitede okuyan, ayrı dünyalara ait iki gençtir. Bu iki ayrı dünyanın kesişiminden renkli bir birliktelik doğar. Alper ve Sedef, birbirlerinin hayatlarını değiştirip dönüştürürlerken aralarındaki derin tutku sayesinde erişmesi güç hazlar yaşamaya başlarlar... Ama bir aşk hikâyesi ne kadar basit olabilir ki, aşk ve aşkın insana yaptırdıkları çözülmesi zor bir denklemken?

Eyüp Aygün Tayşir, Yiten Bir Aşkın Şarkısı’nda duyguları, şarkıları, hayalleri, rüyaları ve yakın tarihin güncelliğini koruyan olaylarını bir roman kurgusu içinde topluyor. Bizleri büyülü bir melodi eşliğinde, İstanbul’da “sonsuz” bir yolculuğa çıkarıyor.

1979 yılında Kadıköy, İstanbul’da doğdu. 4 Hane 1 Teslim isimli ilk romanı 2016 yılında yayımlandı. 2017 yılında Hürriyet Kitap Sanat tarafından “Geleceğin 10 Yazarı” listesinde anıldı. İkinci romanı Tuhaflıklar Fabrikası 2018 yılında, pozitivist bilim paradigması doğrultusunda bilimsel düşünce üretme ve ampirik araştırma tasarlama konularında bir kılavuz niteliği taşıyan, Bu Tez Nasıl Bitecek? Lisansüstü Öğrencileri İçin Araştırma Kılavuzu isimli eseri 2019 yılında, Sabitâlem Mahallesi isimli öykü kitabı 2020 yılında yayımlandı. Sabitâlem Mahallesi, 2021 yılında Haldun Taner Öykü Ödülü’ne değer görüldü. Burada anılan tüm kitapları İletişim Yayınları etiketiyle çıkmıştır. Marmara Üniversitesi İşletme Fakültesi’nde öğretim üyesi olarak görev yapmakta ve pozitivist bilimin katı gerçekçiliği ile edebiyatın kurgusal ve büyülü gerçekçilikleri arasında salınarak yaşamaktadır.

Kitabın Adı Yiten Bir Aşkın Şarkısı
ISBN 9789750534546
Yayın No İletişim - 3260
Dizi Türkçe Edebiyat - 580
Alan Çağdaş Türkiye Edebiyatı
Sayfa 348 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Perakende Satış Fiyatı 246,00 TL
Baskı 1. baskı - Mart 2023
Yazar Eyüp Aygün Tayşir
Editör Duygu Çayırcıoğlu
Kapak Seda Mit
İllustrasyon Seda Mit
Uygulama Hüsnü Abbas
Düzelti Yağmur Yıldırımay Bayrakçı
Baskı Ayhan Matbaası
Cilt Güven Mücellit
“Yiten Bir Aşkın Şarkısı: Çok bilinmeyenli cebir denklemi''
Eyüp Aygün Tayşir’in üçüncü romanı “Yiten Bir Aşkın Şarkısı”, artık modern Türk edebiya-tının referans metinlerinden biri hâline gelen Huzur’un çevresinde-belki taşrasında- “güncel” bir ilişkiyi güncelliğin sunduğu imkânlarla ele alıyor. Yazar şarkı sözlerine dönüşen veya şarkı sözlerinden ibaret olan bölüm başlıklarıyla karakterlerinin hikâyesini kurgularken Huzur ,Masumiyet Müzesi gibi modern edebiyatımızın önemli metinlerini yine Huzur romanının atmosferine sirayet eden klasik kültür verimlerini –divan edebiyatını, musikiyi- sürekli atıf yapılan ama derinliğine vâkıf olunamayan entelektüel bir materyal olarak var ediyor.
11.07.2023 - Edebiyat Haber