Türkiye ve Balkan Yahudileri Tarihi
14.-20. yüzyıllar

Elinizdeki kitap, bir Yahudi cemaatinin tarihini hikâye ediyor. Esther Benbassa ve Aron Rodrigue, Ortaçağ’ın sonunda İspanya’dan sürüldükten sonra Balkanlar, Anadolu ve Yakındoğu’da yerleşip bu topraklar üzerinde yeni bir Yahudi İspanyol kültür alanı oluşturan Sefaradların, Nazi Soykırımı dahil, bugüne kadar geçen beş asırlık zaman dilimindeki tarihlerini inceliyorlar.

Elinizdeki kitap, bir Yahudi cemaatinin tarihini hikâye ediyor. Esther Benbassa ve Aron Rodrigue, Ortaçağ’ın sonunda İspanya’dan sürüldükten sonra Balkanlar, Anadolu ve Yakındoğu’da yerleşip bu topraklar üzerinde yeni bir Yahudi İspanyol kültür alanı oluşturan Sefaradların, Nazi Soykırımı dahil, bugüne kadar geçen beş asırlık zaman dilimindeki tarihlerini inceliyorlar. Sefaradların yönetimle kurdukları ilişkileri, sosyal konumlarını ve diğer etnik gruplarla ortak çıkar ile rekabet arasında gidip gelen ilişkilerini ele alıyorlar. Ayrıca eğitim, kültür, dinî ritüeller gibi konularda getirilen cemaatçi düzenlemelerin üzerinde duruyor ve grubun kimliğini oluşturan iki unsurun, Yahudiliğin ve Sefaradlığın içiçe gelişmelerini gösteriyorlar. Benbassa ve Rodrigue, uzun yıllardır sürdürdükleri araştırmalara dayanan bu kitapta, Yahudi tarihi içinde ihmal edilmiş bir grup olan Sefarad Yahudilerinin tarihini nesnel bir gözle ve somut gerçeklere dayanarak anlatırken, genelgeçer bir inandırıcılık kazanmış “İspanyol altın çağı” veya “Osmanlı misafirperverliği” gibi tarihî mitlerin doğruluğunu da sorguluyorlar. Bu kitap bugüne dek pek çok dile çevrilmiş ve bir klasik haline gelmiştir.

Standford Üniversitesi'nde tarih profesörüdür ve Eva Chernov Lokey Yahudi Bilimleri Kürsüsü'nün başındadır. Osmanlı ve Fransız Yahudileri uzmanıdır.
Esther Banbassa Ecole Pratique des Hautes Etudes, Sorbonne, Paris’de çağdaş yahudi tarihi profesörüdür. Osmanlı ve Fransız yahudileri uzmanıdır.
Kitabın Adı Türkiye ve Balkan Yahudileri Tarihi
Alt Başlık 14.-20. yüzyıllar
Orijinal Adı Juifs des Balkans
ISBN 9789754709230
Yayın No İletişim - 742
Dizi Tarih - 14
Alan Tarih
Sayfa 463 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Ağırlık 335 gr
Perakende Satış Fiyatı 59,00 TL
Baskı 4. baskı - Kasım 2014 (1. baskı - Eylül 2001)
Yazar Aron Rodrigue, Esther Benbassa
Editör Bahar Siber
Dizi Kapak Tasarımı Ümit Kıvanç
Kapak Utku Lomlu
Uygulama Çiğdem Dilbaz
Düzelti Serap Yeğen
Dizin M. Cemalettin Yılmaz
Yayına Hazırlayan Rıfat N. Bali
Çeviren Ayşe Atasoy
Cilt Sena Ofset
Baskı Sena Ofset