Ne siyonizm hülyasının gerçekleşmesi ne de bir Yahudi devletinin kurulması, “İsrail toprağı”nın kutsallık simgelerinin dünyevileşmesine yetmedi. Yahudilerin “vaat edilmiş”, kaybolmuş, düşlenmiş ve yeniden yaratılmış topraklarla ilişkilerinin normalleşmesi için harcanan çabalar boşa gitti. Bu toprakların her santimetrekaresini mutlak bir kutsallığa dönüştüren Yahudiler, Filistinlilerin de buna tepki içinde benzer kutsallık simgelerine sarılmalarına yol açtılar.

Ne siyonizm hülyasının gerçekleşmesi ne de bir Yahudi devletinin kurulması, “İsrail toprağı”nın kutsallık simgelerinin dünyevileşmesine yetmedi. Yahudilerin “vaat edilmiş”, kaybolmuş, düşlenmiş ve yeniden yaratılmış topraklarla ilişkilerinin normalleşmesi için harcanan çabalar boşa gitti. Bu toprakların her santimetrekaresini mutlak bir kutsallığa dönüştüren Yahudiler, Filistinlilerin de buna tepki içinde benzer kutsallık simgelerine sarılmalarına yol açtılar. Kutsal Kitap’ın Yahudilerin İsrail toprağı üzerindeki hakkını güvenceye alması gibi, bugün Filistinliler tarafından dökülen kan, toprak üzerindeki bu hakkı Filistinlilere de veriyor. Kutsal, pazarlığa gelmez, bölünmez ama toprak bölünür. “İsrail toprağı”nın nihayet kimlik açısından bölünmesinin zamanı gelmedi mi? Paylaşılamayan Kutsal Topraklar ve İsrail, Eski Ahit’ten bugüne, “İsrail toprağı” kutsallaştırmasının yaşadığı çelişkili macerayı ele alıyor; günümüz dünyasının önde gelen çatışmalarından birini tüm çetrefilliği içinde görmemizi sağlıyor.

Paylaşılamayan Kutsal Topraklar ve İsrail
İçindekiler

 

 

İÇİNDEKİLER

Önsöz 
Teşekkür 

Kökler
1. Vaat Edilmiş Toprak 
2. Kutsal toprak 
3. Hayal Edilen Toprak 
4. Sürgün Toprağı 

Değişimler
5. Kavuşulmuş Toprak 
6. Yeniden Yaratılmış Toprak 
7. Olanaksız Toprak 

Sonsöz 
Türkçe Baskıya Sonsöz 

Kronoloji 
Kaynakça

 

 

Jean Christophe Attias Ecole Pratique des Hautes Etudes, Sorbonne, Paris’de Ortaçağ Yahudi Düşüncesi profesörüdür. Doktora tezi, 15. yüzyılda İstanbul’da yaşamış Yahudi bir İncil müfessiri hakkındaydı (Le Commentaire biblique. Mordekhai Komtino ou l’hermeneutique du dialogue, Paris, Cerf, 1991). Yahudilerin İspanya’dan 1492’de sürülmelerine ilişkin bir kitabı var (Isaac Abravanel, la memoire et l’esperance, Paris, Cerf, 1992). Din değiştirme konusuyla ilgileniyor (De la conversion, Paris, Cerf, 1998).
Esther Banbassa Ecole Pratique des Hautes Etudes, Sorbonne, Paris’de çağdaş yahudi tarihi profesörüdür. Osmanlı ve Fransız yahudileri uzmanıdır.
Kitabın Adı Paylaşılamayan Kutsal Topraklar ve İsrail
Orijinal Adı Israel, la terre et le Sacre
ISBN 9789750500572
Yayın No İletişim - 823
Dizi Tarih - 20
Alan Tarih
Sayfa 317 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Ağırlık 233 gr
Baskı 3. baskı - Eylül 2012 (1. baskı - Temmuz 2002)
Yazar Jean-Christophe Attias, Esther Benbassa
Kapak Fotoğrafı Duby Tal
Kapak Utku Lomlu
Çeviren Nihal Önol
Uygulama Hüsnü Abbas
Düzelti Serap Yeğen
Baskı Sena Ofset
Cilt Sena Ofset