Kürt Milliyetçiliğinin Tarihi
Kökenleri ve Gelişimi

Jwaideh’in kitabı, Kürt milliyetçilik hareketleriyle ilgili bir “klasik” sayılabilir; konuya eğilen bütün çalışmalarda bu esere atıf yapılır. Kürt milliyetçiliğinin 1950’lere kadarki oluşumunu, aldığı biçimleri ve siyasal safahatını ele alan bu temel eserin Türkçeye kazandırılmış olması, hem Türkiye açısından yakıcı önemdeki bu sorunu kavramak için, hem de genelde Ortadoğu siyasal coğrafyası ile ilgili kaynak kıtlığını telafi etmek bakımından değerli bir katkı sağlayacaktır.

Jwaideh’in kitabı, Kürt milliyetçilik hareketleriyle ilgili bir “klasik” sayılabilir; konuya eğilen bütün çalışmalarda bu esere atıf yapılır. Kürt milliyetçiliğinin 1950’lere kadarki oluşumunu, aldığı biçimleri ve siyasal safahatını ele alan bu temel eserin Türkçeye kazandırılmış olması, hem Türkiye açısından yakıcı önemdeki bu sorunu kavramak için, hem de genelde Ortadoğu siyasal coğrafyası ile ilgili kaynak kıtlığını telafi etmek bakımından değerli bir katkı sağlayacaktır. Kürt Milliyetçiliğinin Tarihi, öncelikle, Kürt topluluklarının geleneksel yaşam ve siyasal örgütlenme biçimlerinin modern zamanlardaki karmaşık değişim sürecine ışık tutuyor. Jwaideh, yaşanan muazzam değişim sürecini, bu coğrafyadaki ulus-devlet oluşum süreçleri ve “büyük” güçlerin politikaları ile etkileşimi içinde gözlemliyor. Bu travmatik değişim sürecinin ardından, Birinci Dünya Savaşı ve sonrasının altüst edici ortamında Kürtlerin siyasal hareketleri ve bağımsızlık kazanma girişimleri inceleniyor. Emsalsiz ölçüde bilgi ve veriye dayanan bu incelemenin arka planında, Kürt topluluklarının kültürü, alışkanlıkları ve günlük hayatı zengin bir bakış açısıyla sunuluyor.

“Kürtler, bir ulus olarak, İskoçlar İngilizlere ne anlam ifade ediyorlarsa, Araplara, Türklere ve İranlılara aynı anlamı ifade etmişlerdir.”
 Wadie Jwaideh

1916 yılında Basra’da doğdu. Bağdat Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde master yaptıktan sonra Maxwell Gazetecilik Okulu’nda doktorasını tamamladı. 1960 yılında Indiana Üniversitesi’ne Ortadoğu ve İslâm Tarihi profesörü olarak giren Jwaideh, 1965 yılında aynı üniversitede Yakın Doğu Dilleri ve Edebiyatı Bölümü’nü kurdu ve on beş yıl boyunca buranın başkanlığını yaptı. 1985-90 yılları arasında California’daki San Diego Üniversitesi Tarih Bölümü’nde görev aldı. Jwaideh 2001 yılında hayatını kaybetti. Elinizdeki kitap, yazarın 1961 yılında Syracuse Üniversitesi’ne sunduğu doktora tezinden çevrilmiştir.
Kitabın Adı Kürt Milliyetçiliğinin Tarihi
Alt Başlık Kökenleri ve Gelişimi
Orijinal Adı The Kurdish Nationalist Movement: Its Origins and Developement
ISBN 9789754701708
Yayın No İletişim - 554
Dizi Araştırma-İnceleme - 89
Alan Tarih, Politika/Siyaset
Sayfa 589 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Ağırlık 423 gr
Perakende Satış Fiyatı 392,00 TL
Baskı 10. baskı - Temmuz 2020 (1. baskı - Eylül 1999)
Yazar Wadie Jwaideh
Çeviren İsmail Ferhat Çekem, Alper Duman
Yayına Hazırlayan Nevzat Kıraç
Dizi Kapak Tasarımı Ümit Kıvanç
Kapak Suat Aysu
Uygulama Hasan Deniz
Düzelti Mehmet Aslan, Leyla Keskiner, Nevzat Kıraç
Baskı Sena Ofset
Cilt Güven Mücellit