Tarçın ve Barut

Tarçın ve Barut’ta korsanlar tarafından kaçırılan bir aşçının kendisini kaçıran acımasız kaptana karşı nefretten sevgiye, düşmanlıktan romantizme doğru evrilen duyguları bir korsan gemisinin içinde iyi yemek yapma mücadelesiyle birleşiyor.

Uçsuz bucaksız denizler, göz alıcı gemiler, dünyanın dört yanından toplanmış tayfalar, güzel ve çılgın bir kadın kaptan, eldeki kısıtlı malzemeden iyi yemek yapmaya çalışan bir aşçı, tutsun diye uğraşılan mayalar, ülkeleri âdeta kukla haline getirmiş ticaret şirketleri, top gülleleri ve barut kokuları, korsanlar...

Tarçın ve Barut’ta korsanlar tarafından kaçırılan bir aşçının kendisini kaçıran acımasız kaptana karşı nefretten sevgiye, düşmanlıktan romantizme doğru evrilen duyguları bir korsan gemisinin içinde iyi yemek yapma mücadelesiyle birleşiyor. Her biri farklı gariplikteki mürettebatla ilişkileri ilerledikçe hem aşçılık yeteneklerini geliştiren hem de bir tür korsan gibi hissetmeye başlayan Wedgwood’un macera dolu, film gibi hikâyesi okuru içine çekiyor. Eli Brown’dan, gerek usul usul çözülen bilmeceleriyle gerek sıra dışı karakterleriyle nefes kesici, bir oturuşta bitirilecek bir roman.

“Şehrazat’ın çaresizlik içinde gösterdiği maharetini ve Ahab’ın tutkulu acımasızlığını anımsatan karakterlerin yer aldığı, yemek pişirerek baştan çıkarmanın ve macera dolu acayipliklerin masalı...”
Publishers Weekly

“Hem çıtır çıtır hem heyecan verici...”
Kirkus Reviews

Sanatçı komünü Yaddo’nun da bir üyesi olan Brown, Kuzey Kaliforniya’da bir deneysel kent çiftliğinde yaşıyor. Kitapları: The Great Days (2008, “Fabri Edebiyat Ödülü” sahibi), Cinnamon and Gunpowder (2013), The Feasts of Tre-Mang (2014), Oddity (2021).

Kitabın Adı Tarçın ve Barut
Orijinal Adı Cinnamon and Gunpowder
ISBN 9789750533211
Yayın No İletişim - 3166
Dizi Ruhun Gıdası Kitaplar - 13
Alan Yemek Kültürü
Sayfa 363 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Perakende Satış Fiyatı 261,00 TL
Baskı 1. baskı - Mayıs 2022
Yazar Eli Brown
Çeviren Nejla Özgür
Dizi Editörü Güzin Yalın
Editör Kıvanç Koçak
Kapak Suat Aysu
Düzelti Oben Üçke
Baskı Ayhan Matbaası
Cilt Güven Mücellit