Sanatçı Müzeleri

Sanatçıların müzelerle arası hiç olmadı. İçlerinden müzeleri yerle bir etmeye kalkanlar dahi çıktı. Çünkü onlara göre müzeler sanatı hayattan mahrum ediyorlardı. Oysa onların davası sanatla hayatı kaynaştırmaktı. Müzelerle baş edemeyince, Schwitters, Lissitski, Duchamp, Haacke gibi sanatçılar kendi alternatif müzelerini kurdular.

Sanatçıların müzelerle arası hiç olmadı. İçlerinden müzeleri yerle bir etmeye kalkanlar dahi çıktı. Çünkü onlara göre müzeler sanatı hayattan mahrum ediyorlardı. Oysa onların davası sanatla hayatı kaynaştırmaktı. Müzelerle baş edemeyince, Schwitters, Lissitski, Duchamp, Haacke gibi sanatçılar kendi alternatif müzelerini kurdular. Ve Haacke’nin sözleriyle, müzelerin bilinci nasıl yönettiğini teşhir etmeye başladılar. Modern müzeleri besleyen tarih ve iktidar anlayışlarını tartışmaya açtılar. Onlar sayesinde müzeler, her şeyden önce modernliğin sergilendiği ortamlar olarak incelenmeye başladı. Çağdaş eleştirel müzeoloji doğdu ve modernliğin sorgulandığı birçok disiplinin odağına yerleşti.

Sanatçı Müzeleri, sanatı müze olanların eserlerini derliyor. Sanat tarihçileri ve eleştirmenleri James Putnam, Benjamin Buchloh ve Walter Grasskamp bu eserleri sundukları yazılarında onlardaki siyaseti keşfediyor.

Kitabın Adı Sanatçı Müzeleri
ISBN 9789750503450
Yayın No İletişim - 1095
Dizi Sanat Hayat - 6
Alan Sanat
Sayfa 251 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Ağırlık 277 gr
Perakende Satış Fiyatı 182,00 TL
Baskı 2. baskı - Ağustos 2019 (1. baskı - Temmuz 2005)
Yayına Hazırlayan Ali Artun
Dizi Editörü Ali Artun
Kapak Tasarımı Özlem Özkal
Uygulama Hüsnü Abbas
Dizin Hasan Deniz
Düzelti Tansel Güney
Baskı Sena Ofset
Cilt Sena Ofset