Rosa Luxemburg - Leo Jogiches

Büyük bir deha, sosyalist düşüncenin dünya çapında bir kuramcısı ile sıkı bir "teşkilatçı"nın belalı aşkı... Kendini her şeyiyle aşkına adamaya hazır duygulu bir kadınla soğuk, hesaplı ama bir yandan da öldüresiye kıskanç bir adamın eziyetli beraberliği... Rosa ile Leo'nun trajik ilişkisinin arka planında, dünyanın -ve özellikle Avrupa'nın Orta ve Doğu'sunun- 19./20. yüzyıl dönümünde geçirdiği müthiş altüst oluş var; tabii bu süreçte sosyalist hareketin yaşadığı olağanüstü altüst oluş ve altüst ediş var!
Büyük bir deha, sosyalist düşüncenin dünya çapında bir kuramcısı ile sıkı bir "teşkilatçı"nın belalı aşkı... Kendini her şeyiyle aşkına adamaya hazır duygulu bir kadınla soğuk, hesaplı ama bir yandan da öldüresiye kıskanç bir adamın eziyetli beraberliği... Rosa ile Leo'nun trajik ilişkisinin arka planında, dünyanın -ve özellikle Avrupa'nın Orta ve Doğu'sunun- 19./20. yüzyıl dönümünde geçirdiği müthiş altüst oluş var; tabii bu süreçte sosyalist hareketin yaşadığı olağanüstü altüst oluş ve altüst ediş var! En basit demokratik ve insani talepleri bile bastırılan sosyalistlerin, işçilerin, Yahudilerin, kadınların zor hayatı var. Bu mihnetin bilediği "yeni bir dünya kurma" coşkusu içinde, yeraltında yürütülen gizli siyasal çalışma ile açık kitlesel sosyalist partilerin kurumlaşması arasındaki gerilim var. Devrimci bir hayat tarzı kurma arayışları ve bunun insan hayatları üstündeki, "aşk ahlâkı" üstündeki sarsıcı etkileri var. Leo Jogisches ve hele Rosa Luxemburg gibi müstesna iki insanın müstesna bir zaman kesitindeki hayatları ve ilişkileri, hem çok fazla tarih, hem çok fazla dram anlatıyor.
1944’de Leipzig’de doğdu. Tarihçi. Potsdam’da yaşıyor. 1974’den beri serbest yazarlık yapıyor. Anlatılar, romanlar, çocuk kitapları, senaryolar yazdı.
Kitabın Adı Rosa Luxemburg - Leo Jogiches
Orijinal Adı Rosa Luxemburg und Leo Jogishes Die Liebe in den Zeiten der Revolution
ISBN 9789754707472
Yayın No İletişim - 566
Dizi Aşklar ve Çiftler - 3
Alan Edebiyat Eleştirisi ve Tarihi
Sayfa 176 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Perakende Satış Fiyatı 9,63 TL
Baskı 1. baskı - Ekim 1999
Yazar Maria Seidemann
Kapak Fatoş Gencosman
Editör Tanıl Bora
Uygulama Suat Aysu
Düzelti Niyazi Nahit Tunerkan
Çeviren Yeşim Harcanoğlu
Cilt Sena Ofset, Uğur Mücellit
Baskı Sena Ofset