Birinci Dünya Savaşı ertesinde farklı beklentilerin cazibe merkezi konumundaki Paris, Doğu’dan ve Batı’dan gelen göçmenlerin akınına sahne olmaktadır. Kafeleri, tiyatroları ve galerileriyle albenili bir dünya sunan bu şehri ev olarak benimseyenler arasında, Elsa Triolet ile Louis Aragon da vardır. Elsa iç savaşın perişan ettiği Sovyetler Birliği’nden kaçmış ve geçmişte kalan kalp kırıklıklarına sünger çekerek “mutlak aşkı” bulmak arzusuyla buraya sığınmıştır.
Birinci Dünya Savaşı ertesinde farklı beklentilerin cazibe merkezi konumundaki Paris, Doğu’dan ve Batı’dan gelen göçmenlerin akınına sahne olmaktadır. Kafeleri, tiyatroları ve galerileriyle albenili bir dünya sunan bu şehri ev olarak benimseyenler arasında, Elsa Triolet ile Louis Aragon da vardır. Elsa iç savaşın perişan ettiği Sovyetler Birliği’nden kaçmış ve geçmişte kalan kalp kırıklıklarına sünger çekerek “mutlak aşkı” bulmak arzusuyla buraya sığınmıştır. Züppe bir delikanlı olarak avare bir hayat süren Aragon için Paris’i çekici kılan bambaşka bir şeydir: Genç şair, burada Paul Éluard ve André Breton’la birlikte sürrealist hareketin en parlak üyelerindendir. 6 Kasım 1928’de Montparnasse’da gerçekleşen buluşmadan sonra, Elsa aradığı beyaz atlı’yı, Aragon ise edebi kimliğini besleyecek yeni damarı, komünizme açılan pencereyi bulmuştur. Edebi rekabetin ve üçüncü kişilerin her an bıçak sırtında tuttuğu ilişkileri, 20. yüzyılın en ünlü aşk şiirlerinden birinde vücut bulur ve unutulmaz “Mutlu Aşk Yoktur” dizeleriyle hafızalara yerleşir. Çift, İkinci Dünya Savaşı sırasında Fransız Direniş Hareketi’nin simgesi olur ve savaş sonrası dönemin en önemli kültür elçisi haline gelir.
Unda Hörner 1961’de doğdu. Halen Berlin ve Paris’te yazar ve çevirmen olarak yaşıyor. Elsa Triolet romanları üzerine inceleme çalışmaları, Andre Breton, Paul Eluard, Benjamin Peret’den çevirmeleri vardır. Ayrıca 1993’te Die realen Frauen der Surrealisten (Sürrealistlerin Gerçek Kadınları) adında biyografi kitabı yayımlanmıştır.
Kitabın Adı Louis Aragon - Elsa Triolet
Orijinal Adı Louis Aragon und Elsa Triolet Die Liebenden des Jahrunderts
ISBN 9789750501029
Yayın No İletişim - 871
Dizi Aşklar ve Çiftler - 12
Alan Edebiyat Eleştirisi ve Tarihi
Sayfa 200 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Baskı 1. baskı - Şubat 2003
Yazar Undo Hörner
Çeviren Hulki Demirel, Monika Demirel
Kapak Utku Lomlu
Uygulama Suat Aysu
Düzelti Bahri Özcan
Kapak Fotoğrafı Robert Doisneau
Baskı Sena Ofset
Cilt Sena Ofset