Dudağının uzantısı haline gelmiş sigarası, trençkotu, “cool” haliyle bir kült. İyi-kötü ve sert adam. Maçoluğun cazibesi için “evrensel” bir kanıt: Humphrey Bogart. “Gangsterin kadını” tiplemesini aksesuar olmaktan çıkarıp kahramanlaştıran, kendine mahsus trajedisiyle donatan “harbî kadın”: Lauren Bacall. (Yoksa “dişi Bogart” mı?!) Beyazperdedeki Bogart ve Bacall imajları bunlar...
Dudağının uzantısı haline gelmiş sigarası, trençkotu, “cool” haliyle bir kült. İyi-kötü ve sert adam. Maçoluğun cazibesi için “evrensel” bir kanıt: Humphrey Bogart. “Gangsterin kadını” tiplemesini aksesuar olmaktan çıkarıp kahramanlaştıran, kendine mahsus trajedisiyle donatan “harbî kadın”: Lauren Bacall. (Yoksa “dişi Bogart” mı?!) Beyazperdedeki Bogart ve Bacall imajları bunlar... Bir de hakiki Humphrey Bogart ve hakiki Lauren Bacall (aslında Betty J. Perske) var. Uzun süre hayatta yolunu bulamamış alkolik ve huysuz orta yaşlı bir adam... “Artist” olma hülyalarına gencecik yaşta erişmiş, kendi ayakları üstünde durabilen, alt sınıftan “sağlam” bir genç kız. Bu ikilinin aşk hikâyesi, kart şöhretin dördüncü evliliğini bir “çıtır”la yaparak heyecan araması gibi başlıyor. Ama ömür boyu sadakatle ve toy kızın ihtiyar kurdu bayağı bir ehlileştirmesiyle sonuçlanıyor. Aşk hikâyesinin arka planında, sinemanın şaşaalı onyılları, Casablanca, gangster filmleri, Kara Film ekolü var; onların da arka planında McCarthy’nin (Bogart’ı da “komünistlik”le damgalayan) anti-komünist cadı avıyla, içki yasağıyla, mafyasıyla Amerikan düzeni.

Unda Hörner 1961’de doğdu. Halen Berlin ve Paris’te yazar ve çevirmen olarak yaşıyor. Elsa Triolet romanları üzerine inceleme çalışmaları, Andre Breton, Paul Eluard, Benjamin Peret’den çevirmeleri vardır. Ayrıca 1993’te Die realen Frauen der Surrealisten (Sürrealistlerin Gerçek Kadınları) adında biyografi kitabı yayımlanmıştır.
Kitabın Adı Lauren Bacall - Humphrey Bogart
Orijinal Adı Lauren Bacall und Humphrey Bogart Gangsterbraut im Seemansgarn
ISBN 9789754707953
Yayın No İletişim - 617
Dizi Aşklar ve Çiftler - 7
Alan Edebiyat Eleştirisi ve Tarihi
Sayfa 160 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Ağırlık 437 gr
Baskı 1. baskı - Mayıs 2000
Yazar Undo Hörner
Çeviren Hulki Demirel, Monika Demirel
Kapak Fatoş Gencosman
Editör Tanıl Bora
Uygulama Suat Aysu
Düzelti Serap Yeğen
Cilt Sena Ofset, Şefik Matbaası
Baskı Şefik Matbaası