Batı felsefesinin kilometre taşlarından Tractacus Iogico-philosophicus´un yazarı Ludwig Wittgenstein ile ileride Nobel Ödülü alacak bir ekiple önemli havacılık araştırmalarına imza atmış olan David Pinsent, yirminci yüzyılın başlarında Cambridge´deki öğrencilik yıllarında tanışırlar. Sosyal hayata dönük bir yapıya sahip olan David, içine kapanık ve halet-i ruhiyesinde büyük iniş çıkışlar yaşayan Ludwig´in en yakın arkadaşı olur.
Batı felsefesinin kilometre taşlarından Tractacus Iogico-philosophicus´un yazarı Ludwig Wittgenstein ile ileride Nobel Ödülü alacak bir ekiple önemli havacılık araştırmalarına imza atmış olan David Pinsent, yirminci yüzyılın başlarında Cambridge´deki öğrencilik yıllarında tanışırlar. Sosyal hayata dönük bir yapıya sahip olan David, içine kapanık ve halet-i ruhiyesinde büyük iniş çıkışlar yaşayan Ludwig´in en yakın arkadaşı olur. İkilinin ortak ilgi alanları ve beğenileri, kısa zamanda aralarında sarsılmaz bir dostluk kurulmasını sağlar. Katı Viktoryan ahlakın gölgesinde gelişen bu arkadaşlık, İzlanda ve Norveç seyahatlerinde en dolambaçlı, en zor, ama aynı zamanda en mutlu günlerini yaşar. Ne var ki, Birinci Dünya Savaşı´nın patlak vermesiyle, Ludwig ile David kendilerini karşıt cepheler için hizmet verirken bulurlar, bununla birlikte savaşın ağır koşullarına karşı koyacak gücü yine birbirlerinin mektuplarından alırlar. İsviçre´de buluşma hayalleri gerçekleşemez; David 1918 Haziranı´nda, bir test uçuşu sırasında hayatını kaybeder. Geride kalan Ludwig ise, 1921´de yayımlanan başyapıtı Tractacus´u David´e ithaf ederek ona duyduğu bağlılığı ölümsüzleştirecektir.
Justus Noll müzik, matematik ve Slav filolojisi okumuştur. Halen besteci, programcı ve serbest yazar olarak çalışmaktadır. Hitfabrik (1995), Mutimedia, Midi und Musik (1994) adında kitaplar, ‘‘Tango aleman’’ (1990) adında bir müzik albümü yayınlamıştır.
Kitabın Adı Ludwig Wittgenstein - David Pinsent
Orijinal Adı Ludwig Wittgenstein und David Pinsent Die andere Liebe der Philosophen
ISBN 9789750500367
Yayın No İletişim - 803
Dizi Aşklar ve Çiftler - 11
Alan Edebiyat Eleştirisi ve Tarihi
Sayfa 168 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Baskı 1. baskı - Mayıs 2002
Yazar Justus Noll
Çeviren Atilla Dirim
Editör Bahar Siber
Kapak Utku Lomlu
Uygulama Suat Aysu
Düzelti Serap Yeğen
Baskı Sena Ofset
Cilt Sena Ofset