Yirmibeş yaşındaki Friedrich Nietzsche 1869 Mayıs'ında Richard Wagner';in malikânesine ilk defa geldiğinde, ünlü besteciye en az kendisi kadar tutkulu bir hayranlıkla bağlı olan Cosima Wagner ile karşılaşır. Bu ortak tutku bir ilişkiye dönüşürken, genç felsefecinin üstada duyduğu hayranlık da zaman içinde, hem düşünsel hem duygusal anlamda onun yerini alma isteğine dönüşür.
Yirmibeş yaşındaki Friedrich Nietzsche 1869 Mayıs'ında Richard Wagner';in malikânesine ilk defa geldiğinde, ünlü besteciye en az kendisi kadar tutkulu bir hayranlıkla bağlı olan Cosima Wagner ile karşılaşır. Bu ortak tutku bir ilişkiye dönüşürken, genç felsefecinin üstada duyduğu hayranlık da zaman içinde, hem düşünsel hem duygusal anlamda onun yerini alma isteğine dönüşür. Cosima' nın yanında "eşi" sıfatıyla yer alacağı ümidiyle yaşar. Daha önce Nietzche literatüründe pek irdelenmemiş olan bu hırs, iktidar ve itibar arayışıyla örülmüş aşk öyküsü, aynı zamanda ünlü felsefecinin son yıllarını geçirdiği akıl hastanesine varma sürecini de aydınlatıyor.
1952’de doğdu. Würzburg, Tübingen, New York ve Stanford’da felsefe öğrenimi gördü. 1977’de Nietzsche’nin Neşeli Bilim’i üzerine yazdığı bir incelemesi yayımlandı. 1989’da daha sonra beş dile çevrilen Zarathustras Geheimnis (Zerdüşt’ün Sırrı) adında bir Nietzsche biyografisi yayımladı. Yazar halen bir Richard Wagner biyografisi hazırlamaktadır.
Kitabın Adı Friedrich Nietzsche - Cosima Wagner
Orijinal Adı Friedrich Nietzsche und Cosima Wagner Die Schule der Unterwerfung
ISBN 9789754707519
Yayın No İletişim - 574
Dizi Aşklar ve Çiftler - 4
Alan Edebiyat Eleştirisi ve Tarihi
Sayfa 220 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Baskı 2. baskı - Nisan 2000 (1. baskı - Ekim 1999)
Yazar Joachim Köhler
Çeviren Atilla Dirim
Editör Bahar Siber
Kapak Fatoş Gencosman
Uygulama Suat Aysu
Düzelti Niyazi Nahit Tunerkan
Cilt Sena Ofset, Şefik Matbaası
Baskı Şefik Matbaası