Dali-Gala
Ressam ve İlham Perisi

Sürrealizmle, `Bay Sürrealizm` denecek kadar özdeşleştirilmiş dünya meşhuru uçuk ressamla, onun sevgilisi, ilham perisi, hamisi (ve pazarlamacısı!) rollerini üstlenen bir kadının, Gala`nın acaip hikâyesi.
Sürrealizmle, `Bay Sürrealizm` denecek kadar özdeşleştirilmiş dünya meşhuru uçuk ressamla, onun sevgilisi, ilham perisi, hamisi (ve pazarlamacısı!) rollerini üstlenen bir kadının, Gala`nın acaip hikâyesi... Kendine hayranlığı, benmerkezciliği, kompleksleri, müstehcenlikle örtülmüş eşcinselliği (yoksa cinsellik-dışılık mı?), dehâsı (yoksa şarlatanlık mı?), faşizmle ve Katolisizmle cilveleşmesi (yoksa poz mu?) ile Dalí... Özgüvenli, becerikli, girişken, ne istediğini bilen kişiliğiyle, cazibesiyle ve fettanlıkla `çocuk-kadınlık` arasında salınan imgesiyle Gala... İçinde sapkınlık gösterisi, iş ortaklığı ve de tutkulu beraberlik taşıyan bir sembiyoz: Dalí-Gala... Bu `tuhaf` çiftin hikâyesi, Katalonya taşrasından, iki dünya savaşı arasının sürrealist muhitine, İspanya İç Savaşı`nın kaosuna İkinci Dünya Savaşı sonrasının Amerikan tarzı `kitle kültürü`nün oluşum devrine kadar uzanıyor...
1952'de Krefeld'de doğdu, halen Oakland, Kaliforniya'da yazar ve çevirmen olarak yaşıyor. Yayımlanmış romanları arasında en önemlileri Son Bakışlar, Sıradan Ayrıntılar, Büyücünün Yalnızlığı.
Kitabın Adı Dali-Gala
Alt Başlık Ressam ve İlham Perisi
Orijinal Adı Salvador und Gala Dali Der Maler und die Muse
ISBN 9789754708288
Yayın No İletişim - 649
Dizi Aşklar ve Çiftler - 8
Alan Edebiyat Eleştirisi ve Tarihi
Sayfa 168 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Perakende Satış Fiyatı 7,87 TL
Baskı 1. baskı - Eylül 2000
Yazar Herbert Genzmer
Çeviren Atilla Dirim
Kapak Fatoş Gencosman
Uygulama Suat Aysu
Düzelti Serap Yeğen
Cilt Sena Ofset, Şefik Matbaası
Baskı Şefik Matbaası