Zelda Sayre ve F. Scott Fitzgerald’ın karşılaşmaları I. Dünya Savaşı’nın son günlerine rastlar. Bir yanda dans, tiyatro, edebiyat gibi birçok alanda gözardı edilemez bir yeteneğe sahip Güney dilberi; diğer yanda başarılı olmaya ve yüzyılın en önemli yazarları arasına girmeye ant içmiş Kuzeyli delikanlı.
Zelda Sayre ve F. Scott Fitzgerald’ın karşılaşmaları I. Dünya Savaşı’nın son günlerine rastlar. Bir yanda dans, tiyatro, edebiyat gibi birçok alanda gözardı edilemez bir yeteneğe sahip Güney dilberi; diğer yanda başarılı olmaya ve yüzyılın en önemli yazarları arasına girmeye ant içmiş Kuzeyli delikanlı. Bu iki hırslı insan çalkantılı yirmili yıllar boyunca, savaş sonrası psikolojisinin çıkmazlarıyla boğuşan ve “Amerikan rüyası”na tutunmaktan başka çıkar yol bulamayan bunalımlı bir neslin gözünde tam da bu hayalin cisimleşmiş suretini oluştururlar. Yaşam tarzları ve yazdıklarıyla caz çağının idolü haline gelirler. Ancak kendi içlerinde dengeler, dışarıdan göründüğü kadar uyumlu değildir. Rekabet halindeki hırsları edebiyat alanında boy ölçüşmeye başladığında, geri dönüşü olmayan bir noktadadırlar artık: Scott’ı alkol şişesine daha sık uzanacağı, Zelda’yı ise sinir zafiyetlerine çare bulmak umuduyla yattığı sanatoryumlarda geçireceği buhranlı günler beklemektedir.
Kyra Stromberg Moskova’da dünyaya geldi. Bonn, Berlin ve Viyana’da yüksek öğrenim gören yazar, halen Freiburg’da eleştirmen, denemeci, çevirmen ve serbest yazar olarak yaşıyor. Uzmanlık alanı olan Anglosakson edebiyatı üzerine birçok çalışma yayımlamıştır.
Kitabın Adı Zelda Sayre - F. Scott Fitzgerald
Orijinal Adı Zelda und F. Scott Fitzgerald Ein americikanischer Traum
ISBN 9789754708622
Yayın No İletişim - 678
Dizi Aşklar ve Çiftler - 9
Alan Edebiyat Eleştirisi ve Tarihi
Sayfa 192 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Baskı 1. baskı - Ocak 2001
Yazar Kyra Stromberg
Çeviren Yeşim Harcanoğlu
Editör Bahar Siber
Kapak Utku Lomlu
Uygulama Suat Aysu
Düzelti Serap Yeğen
Cilt Sena Ofset, Şefik Matbaası
Baskı Şefik Matbaası