Ingrid Bergman - Roberto Rosselini

1948 İlkbaharı'nda, Los Angeles'ta Roma Açık Şehir ve Paisà filmlerini seyreden Hollywood'un saflık ve doğal güzellik ilâhesi Ingrid Bergman, nihayet aradığı sanatsal üslûbu bulmuştur. Vakit geçirmeden yönetmen Roberto Rossellini'ye gönderilmek üzere, heyecan pırıltılarının kâğıda yansıdığı bir hayran mektubu yazar: "Sevgili Bay Rossellini, Roma Açık Şehir ve Paisà adlı filmlerinizi izledim ve çok beğendim.
1948 İlkbaharı'nda, Los Angeles'ta Roma Açık Şehir ve Paisà filmlerini seyreden Hollywood'un saflık ve doğal güzellik ilâhesi Ingrid Bergman, nihayet aradığı sanatsal üslûbu bulmuştur. Vakit geçirmeden yönetmen Roberto Rossellini'ye gönderilmek üzere, heyecan pırıltılarının kâğıda yansıdığı bir hayran mektubu yazar: "Sevgili Bay Rossellini, Roma Açık Şehir ve Paisà adlı filmlerinizi izledim ve çok beğendim. Çok iyi İngilizce konuşan, Almanca'sını unutmamış fakat Fransızca'sı pek anlaşılmayan, İtalyanca ise yalnızca "Ti amo" diyebilen İsveçli bir oyuncuya ihtiyaç duymanız halinde, oraya gelmeye ve sizinle bir film çevirmeye hazır olduğumu bilmenizi isterim." Rossellini Hayal Fabrikası'ndan sıkılmış divayı Roma'ya davet ettiğinde bütün gemiler yakılmıştır artık. Bergman, bu uçarı İtalyalı ile beraber olabilmek uğruna geride bıraktığı evliliğinden, küçük kızından ve Hollywood kariyerinden vazgeçer. Yüzyılın aşk skandalı olarak tanımlanan bu beraberlik, duygu, cinsellik ve yaratıcılığın karşılıklı yer değiştirme oyunu gibidir. Bu kitap "aşk ve sanat çifti" olma hayaliyle yola çıkan iki insanın tutku, özveri ve uzlaşma dolu hikâyesini anlatıyor.
Köln Üniversitesi Dramaturji, Televizyon ve Sinema Yapımcılığı kürsüsünde profesördür. Tiyatro tarihi ve kadın hakları konularında yayınlanmış birçok çalışması olan yazar, daha önce yine "Aşklar ve Çiftler"dizisi kapsamında Almanya’da yayımlanan Tilla Durieux und Paul Cassirer (1997) adlı kitabı da hazırlamıştır.
Kitabın Adı Ingrid Bergman - Roberto Rosselini
Orijinal Adı Ingrid Bergmann und Roberto Rossellini Eine Liebes-und Beutegeschichte
ISBN 9789754704297
Yayın No İletişim - 552
Dizi Aşklar ve Çiftler - 2
Alan Edebiyat Eleştirisi ve Tarihi
Sayfa 231 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Perakende Satış Fiyatı 11,85 TL
Baskı 2. baskı - Ekim 1999 (1. baskı - Ağustos 1999)
Yazar Renate Möhrmann
Çeviren Atilla Dirim
Editör Bahar Siber
Kapak Fatoş Gencosman
Uygulama Suat Aysu
Düzelti Niyazi Nahit Tunerkan
Cilt Sena Ofset, Şefik Matbaası
Baskı Şefik Matbaası