Beraberlikleri yıllarca gündemden düşmeyen Lennon-Ono çifti 1966 yılının Kasım ayında Londra'nın avangard sanat galerisi Indica'da ilk defa biraraya geldiğinde, efsanevî grubu Beatles'ın beyni yirmialtı yaşındaki John Lennon kendi deyimiyle "İsa'dan bile daha popüler"di; daha sonraları Beatles hayranları tarafından grubun dağılmasından sorumlu tutulacak olan Japon asıllı otuz üç yaşındaki Yoko Ono ise sansasyonel çalışmalarıyla New York sanat çevrelerinin aranan isimlerindendi.
Beraberlikleri yıllarca gündemden düşmeyen Lennon-Ono çifti 1966 yılının Kasım ayında Londra'nın avangard sanat galerisi Indica'da ilk defa biraraya geldiğinde, efsanevî grubu Beatles'ın beyni yirmialtı yaşındaki John Lennon kendi deyimiyle "İsa'dan bile daha popüler"di; daha sonraları Beatles hayranları tarafından grubun dağılmasından sorumlu tutulacak olan Japon asıllı otuzüç yaşındaki Yoko Ono ise sansasyonel çalışmalarıyla New York sanat çevrelerinin aranan isimlerindendi. Başından itibaren tepkiyle karşılanan bu ilişki, ikili için sanatın, aşkın, cinselliğin biraraya gelip oluşturduğu yeni ve alternatif bir ifade biçimi anlamına geliyordu. Uyuşturucunun, sürdürdükleri marjinal hayatın "vazgeçilmez" bir parçası haline geldiği yıllar boyunca Vietnam Savaşı'nı protesto etmek için düzenledikleri "bed-in" gösterilerine, toplumun değer yargılarını sorguladıkları ve kapağında genellikle ikilinin çıplak fotoğraflarının yer aldığı stüdyo çalışmalarına imza attılar. Oğulları Sean'ın dünyaya geldiği 1975 yılı Lennon ve Ono için dönüm noktası oldu: Uyuşturucuyu kesin olarak bıraktılar ve düzenli bir hayat sürmeye başladılar. Yoko ve John, Sean ile birlikte daha önce düşünmeyecekleri bir mutluluğu ve huzuru yakaladılar, ta ki John 8 Aralık 1980 günü Central Park'taki evinin önünde bir hayranı tarafından vurulana dek...
1960’ta Hertfordshire’da doğdu. Oxford’da, Haileybury College ve Christ Church’de İngiliz Dili üzerine eğitim gördü. 1982’de mezun olduktan sonra iki yıl Londra’da öğretmenlik yaptı, daha sonra Paris’te, PN Review’da Fransa’daki edebiyat ortamı üstüne yazılar yazdı. Bir süre Londra’da gazetelere serbest yazılar yazdıktan sonra, 1986’da Hamish Hamilton’la çalışmaya başladı ve Ellman’ın Oscar Wilde’ı, A.N.Wilson’ın Tolstoy’u ve Brenda Maddox’un Nora’sı gibi yaşamöyküsü kitaplarının editörlüğünü yaptı. İspanya ve flamenko hakkındaki ilk kitabı In Search of the Firedance Mayıs 1992’de yayımlandı. Halen The Times, Sunday Times, Independent ve Daily Telegraph gibi gazetelere sanat ve edebiyat eleştirileri yazmaktadır. James Woodall North Islington’da oturmaktadır.

Kitabın Adı John Lennon - Yoko Ono
Orijinal Adı John Lennon und Yoko Ono Zwei Rebellen - eine Poplegende
ISBN 9789754707694
Yayın No İletişim - 602
Dizi Aşklar ve Çiftler - 6
Alan Edebiyat Eleştirisi ve Tarihi
Sayfa 216 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Baskı 1. baskı - Mart 2000
Yazar James Woodall
Çeviren Altuğ Işığan
Editör Bahar Siber, Osman Yener
Kapak Fatoş Gencosman
Uygulama Suat Aysu
Düzelti Ziya Osman Bangu
Cilt Sena Ofset, Şefik Matbaası
Baskı Şefik Matbaası