Putin Ne İstiyor?

15 yılı aşan bir süredir Rusya’da iktidarda olan Putin’in hedefinde ne var? SSCB yıkıldıktan sonra Rusya’nın sahip olduğu kırılganlıkları saklamaya çalışırken, “yakın yabancı”daki renkli devrimler, Arap Baharı, Ukrayna çatışması ve Suriye krizindeki rolleri nedir? Bunlar iktidarını nasıl etkiliyor? Batı ile kurduğu ilişkiler ne kadar gerçek? Sonuç olarak Putin gerçekten ne istiyor? Jean-Robert Jouanny bu soruların peşinde, Putin’i ve Putin’in Rusyası’nı mercek altına alıyor.

“Putin Rusya’yı yadsınamaz bir gerçeklik haline getirdi. Ancak onu harekete geçiren güçlerin somut olarak neler olduğunu kimse anlamıyor.”

15 yılı aşan bir süredir Rusya’da iktidarda olan Putin’in hedefinde ne var? SSCB yıkıldıktan sonra Rusya’nın sahip olduğu kırılganlıkları saklamaya çalışırken, “yakın yabancı”daki renkli devrimler, Arap Baharı, Ukrayna çatışması ve Suriye krizindeki rolleri nedir? Bunlar iktidarını nasıl etkiliyor? Batı ile kurduğu ilişkiler ne kadar gerçek? Sonuç olarak Putin gerçekten ne istiyor? Jean-Robert Jouanny bu soruların peşinde, Putin’i ve Putin’in Rusyası’nı mercek altına alıyor. Putin’i protesto etmek için sokaklara dökülen kalabalıkları, suikasta kurban giden ya da ortadan kaybolan medya çalışanlarını, ülkenin ekonomik ve demografik durumunu incelemenin yanı sıra Putin’in dış politikasındaki “taktiklerini”, NATO, AB ve BM ile olan çekişmelerini, yakın ve uzak coğrafyasıyla kurduğu ya da kuramadığı ilişkileri anlamaya çalışıyor.

“Vladimir Putin bize, Avrupa projesinin tersine çevrilmiş bir halini gösteriyor: Devlet Avrupa’da itibarsızlaştırılırken, o devletin üstünlüğünü öne çıkarıyor; Brüksel’de bu konu sıkıntı yaratırken, ulusal çıkarın üstünlüğüne sahip çıkıyor; Avrupalılar kimlik projeleriyle gitgide daha fazla yarılırlarken, o muhafazakârlığı bir modernite biçimi yapıyor; Avrupa Birliği silahsızlanırken, o güce başvuruyor.”

ENA (École nationale d’administration) ve MGIMO’da (Institut d’État de relations internationales de Moscou) öğrenim gördü. SciencesPo Paris’te Sovyet sonrası dönüşüm üzerine dersler veriyor. Thomas Lavielle ile birlikte yazdıkları, 2009 yılında yayımlanan À la recherche de Jacques Chirac [Jacques Chirac’ın Peşinde] başlıklı bir kitabı bulunmaktadır.

Kitabın Adı Putin Ne İstiyor?
Orijinal Adı Que veut Poutine?
ISBN 9789750522697
Yayın No İletişim - 2534
Dizi Bugünün Kitapları - 225
Alan Politika/Siyaset
Sayfa 174 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Ağırlık 148 gr
Perakende Satış Fiyatı 58,00 TL
Baskı 1. baskı - Ekim 2017
Yazar Jean-Robert Jouanny
Çeviren Merve Öztürk
Editör Ahmet İnsel
Kapak Suat Aysu
Uygulama Hüsnü Abbas
Düzelti Burçin Gönül
Baskı Sena Ofset
Cilt Güven Mücellit