Türkiye'de Sosyal Demokrasi
Particilik Hemşehrilik Alevilik

Alman siyaset bilimcisi Harald Schuler’e ülkesinde bir de ödül kazandıran bu ilginç ve önemli çalışma, Türkiye usulü sosyal demokrasinin ilginç organizmasını gözler önüne seriyor. Particilik nedir, nasıl işler? Hemşehrilik ‘şebekesi’ nasıl kurulur, nasıl ‘şebeke’ye dahil olunur? Alevi toplulukların Türk sosyal demokrasisindeki ağırlıkları nedir, destekleri seçim sonuçlarını nasıl etkiler?
Alman siyaset bilimcisi Harald Schuler’e ülkesinde bir de ödül kazandıran bu ilginç ve önemli çalışma, Türkiye usulü sosyal demokrasinin ilginç organizmasını gözler önüne seriyor. Particilik nedir, nasıl işler? Hemşehrilik ‘şebekesi’ nasıl kurulur, nasıl ‘şebeke’ye dahil olunur? Alevi toplulukların Türk sosyal demokrasisindeki ağırlıkları nedir, destekleri seçim sonuçlarını nasıl etkiler? Yazar, özellikle sosyal demokrasinin yükseliş trendine girdiği ‘90’lı yılların başında, SHP İstanbul il örgütü örneğinden yola çıkarak, üyelik yapısını mercek altına alıyor. Kitabın en ilginç bölümlerinden birisi de, Erdal İnönü’ye yazılmış, üyelerin, sempatizanların ve de seçmenlerin “gerçek hayatta” sosyal demokrasiden ve partiden beklentilerini anlatan samimi mektuplar...
Hamburg ve Bamberg üniversitelerinde Türkoloji, tarih ve siyaset bilimi okudu. Bu kitap, 1998'de Alman Orient Enstitüsü'nce yayımlanan doktora tezinin yazar tarafından kısaltılmış biçimidir. Bu çalışma, 1998'de Bamberg Üniversitesi Hans-Löwel Vakfı Bilim Ödülü'nü kazanmıştır.
Üst Başlık Türkiye'de Sosyal Demokrasi
Kitabın Adı Particilik Hemşehrilik Alevilik
Orijinal Adı Die türkischen Parteien und ihre Mitglieder
ISBN 9789754707212
Yayın No İletişim - 525
Dizi Araştırma-İnceleme - 85
Alan Politika/Siyaset
Sayfa 346 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Ağırlık 260 gr
Perakende Satış Fiyatı 37,50 TL
Baskı 2. baskı - Eylül 2002 (1. baskı - Nisan 1999)
Yazar Harald Schüler
Dizi Kapak Tasarımı Ümit Kıvanç
Kapak Fatoş Gencosman
Dizgi Remzi Abbas
Uygulama Hüsnü Abbas
Düzelti Sait Kızılırmak
Çeviren Yılmaz Tonbul
Yayına Hazırlayan Tanıl Bora
Baskı Sena Ofset
Cilt Sena Ofset