Cumhuriyet sonrası eleştirel söylem içinde, ideoloji doğrultusunda belirlenmiş bir kanona ve indirgenmiş tartışmalara hapsolan, acemiliklerin ve yetersiz taklitlerin romanı olarak sunulan Osmanlı romanına, 21. yüzyılda yeni bakış açıları kazandırmak mümkün mü?

Cumhuriyet sonrası eleştirel söylem içinde, ideoloji doğrultusunda belirlenmiş bir kanona ve indirgenmiş tartışmalara hapsolan, acemiliklerin ve yetersiz taklitlerin romanı olarak sunulan Osmanlı romanına, 21. yüzyılda yeni bakış açıları kazandırmak mümkün mü? İşte bu sorulardan yola çıkarak Türkçe roman geleneğine yeniden bakan Şeyda Başlı, Osmanlı romanının özgül niteliklerini araştırıyor ve Akabi Hikâyesi, Felâtun Bey ile Râkım Efendi, Taaşşuk-u Tal’at ve Fitnat, İntibah, Turfanda mı yoksa Turfa mı? ve Araba Sevdası’nı mercek altına alıyor. Özellikle Cumhuriyet sonrası eleştirel söylemi şekillendirmek, bu tezleri ispatlamak için birçok çalışmaya temel sağlayan bu romanları yeniden inceleyerek, 18. ve 19. yüzyıllardaki Osmanlı siyasal ve toplumsal değişiminin romanlarda çok katmanlı bir anlatı yapısı ortaya çıkardığını, Divan edebiyatının roman üzerinde olumsuz bir etkisinin olmasından ziyade, bu yapıda nasıl merkezî bir rolü olduğunu gözler önüne seriyor.

 1973 yılında Ankara’da doğan Şeyda Başlı, ODTÜ Sosyoloji Bölümü’nde lisans ve yüksek lisans eğitimini tamamladıktan sonra 2001 yılında Bilkent Üniversitesi Türk Edebiyatı Bölümü’nde doktora eğitimine başladı. Littera, Pasaj, Varlık gibi dergilerin yanı sıra Leylâ Erbil’de Etik ve Estetik ve Bir İnsanı Sevmek: Sait Faik derleme kitaplarında yayımlanmış makaleleri bulunmaktadır. Ayrıca, Oryantalizmi Yeniden Düşünmek ve Neoliberalizm kitaplarının ortak çevirmenlerinden biridir.

Kitabın Adı Osmanlı Romanının İmkânları Üzerine
Alt Başlık İlk Romanlarda Çok Katmanlı Anlatı Yapısı
ISBN 9789750507489
Yayın No İletişim - 1462
Dizi Edebiyat Eleştirisi - 9
Alan Edebiyat Eleştirisi ve Tarihi
Sayfa 431 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Ağırlık 348 gr
Baskı 1. baskı - Mart 2010
Yazar Şeyda Başlı
Editör Belce Ünüvar
Kapak Suat Aysu
Uygulama Hüsnü Abbas
Düzelti Defne İpek
Dizin Özgür Yıldız
Baskı ve Cilt Sena Ofset