Osmanlı Bilim Kurgusu: Fennî Edebiyat

Seda Uyanık, Türkçe edebiyat literatüründe sıkça göz ardı edilmiş bir konuya, “Osmanlı bilim kurgusu”na odaklanıyor. 19. yüzyıl sonu ve erken 20. yüzyılda Osmanlı edebiyatında ortaya çıkan ve “fennî edebiyat” olarak bilinen türün izlerini sürüyor.
Osmanlı aydınlarının imparatorluğu önlenemez çöküşünden kurtarma gayreti, en çok Batılılaşma akımında kendini gösterir. “Batı’nın ilmini Osmanlı’ya nakletme” fikri aşkın bir teknolojik ilerleme hevesini de beraberinde getirir. Bu arayış ve öykünmenin yansımaları, kültür alanında rahatlıkla gözlenebilir. Dönem edebiyatı da bu zengin mecranın bir parçasıdır.
 
Seda Uyanık, Türkçe edebiyat literatüründe sıkça göz ardı edilmiş bir konuya, “Osmanlı bilim kurgusu”na odaklanıyor. 19. yüzyıl sonu ve erken 20. yüzyılda Osmanlı edebiyatında ortaya çıkan ve “fennî edebiyat” olarak bilinen türün izlerini sürüyor. Hasan Rûşenî Barkın, Refik Halid, Abdülhak Hâmid, Yahya Kemal, Behlül Dânâ, Ahmet Mithat, Molla Davudzade Mustafa Nâzım, Celal Nuri gibi isimlerin kaleme aldıkları metinler çerçevesinde, bir Osmanlı bilim kurgusunun mümkün olup olmadığı sorusunu irdeliyor. 
 
Osmanlı Bilim Kurgusu: Fennî Edebiyat, popüler kültürün gündelik hayatla ilişkisini başarıyla yansıtan, bilim kurgu meraklıları kadar edebiyatseverlerin de ilgisini çekecek, özgün ve nitelikli bir kaynak.
 
 
2007 yılında Bilkent Üniversitesi Türk Edebiyatı Bölümü’nden “19. Yüzyıl Osmanlı-Türk Romanında Gayrimüslim İmgeleri” başlıklı teziyle yüksek lisans derecesini aldı. Aynı yıl Bilkent Üniversitesi Türk Edebiyatı Bölümü’nde doktora çalışmalarına başladı ve 2011 yılında “19. Yüzyıl Sonu ve Erken 20. Yüzyıl Osmanlı-Türk Anlatılarında Bilime Yönelişin Mantığı ve Gelecek Tasarıları” adlı teziyle doktorasını tamamladı. 2005 yılından itibaren Türkiye’de çeşitli dergi ve yayınlara katkıda bulunan Uyanık, 2008’den beri Bilkent Üniversitesi Türkçe Birimi’nde ders veriyor. İlgi alanları arasında 19-20. yüzyıl dönemi Osmanlı-Türk edebiyatı, edebiyat kuramları, modern roman ve öykü bulunmaktadır.
Kitabın Adı Osmanlı Bilim Kurgusu: Fennî Edebiyat
ISBN 9789750511684
Yayın No İletişim - 1863
Dizi Edebiyat Eleştirisi - 35
Alan Edebiyat Eleştirisi ve Tarihi
Sayfa 237 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Ağırlık 200 gr
Perakende Satış Fiyatı 37,00 TL
Baskı 1. baskı - Nisan 2013
Yazar Seda Uyanık
Editör Levent Cantek, Ekrem Buğra Büte
Kapak Suat Aysu
Uygulama Hüsnü Abbas
Düzelti Ulaş Dayı, Deniz İnal
Dizin Murat Bozluolcay
Baskı Sena Ofset
Cilt Sena Ofset