Modern Türk Edebiyatının Fransız Kaynakları

Dönem aydınları ve yazarlarının Fransız edebiyatına yönelmelerinin altında yatan sebepleri Osmanlı/Türk modernleşmesi serüveninin Fransız kültür dünyası ile arasındaki bağla birlikte düşündüren temel bir başucu kitabı…

Gül Mete Yuva’nın önemli çalışması Modern Türk Edebiyatının Fransız Kaynakları hem titizlikle yapılan metin taramalarının bir sonucu olmasıyla edebiyat tarihçilerine, araştırmacılarına, eleştirmenlerine hem de gün yüzüne çıkardığı ilginç ve dikkat çekici edebi bağlantılarla genel edebiyat okuruna hitap ediyor.

Türkçenin “modern” olarak adlandırdığımız edebi ürünlerinin ortaya çıkışında Fransız edebiyatının etkisini inceleyen Yuva, Halit Ziya Uşaklıgil ve Tevfik Fikret’inkiler başta olmak üzere dönem eserlerinin ruhunda Hugo’dan André Theuriet’ye, Baudelaire’den Flaubert’e uzanan geniş bir etki alanının izlerini sürüyor. Tabii, bunu Halit Ziya’nın nefret ettiği “her şeyde bir intihal keşfetmek” arzusu ile değil, bir edebi anlayışın epistemolojik temellerini ortaya çıkarmak için yapıyor.

Dönem aydınları ve yazarlarının Fransız edebiyatına yönelmelerinin altında yatan sebepleri Osmanlı/Türk modernleşmesi serüveninin Fransız kültür dünyası ile arasındaki bağla birlikte düşündüren temel bir başucu kitabı…

İstanbul Gazetecilik ve Halkla İlişkiler Yüksek Okulunu bitirdikten sonra Paris VIII Üniversitesi Fransız Edebiyatı bölümünden mezun oldu. 2002’de aynı okulda Prof. Claude Mouchard yönetiminde karşılaştırmalı edebiyat dalında hazırladığı doktora tezini verdi. Bu çalışması 2006’da Fransa’da L’Harmattan Yayınevi tarafından yayımlandı. Paris’te bulunan Doğu Dilleri ve Uygarlıkları Ulusal Enstitüsü’nde (INALCO) ders veren yazar, Ahmet Hamdi Tanpınar’ın XIX. Asır Türk Edebiyat Tarihi’ni Fransızcaya çeviren grup içinde yer almaktadır. Tevfik Fikret’ten yaptığı şiir çevirileri seçkisi Les Traces (İzler) başlığı altında Fransa’da Petra Yayınevi tarafından yayımlandı.

Kitabın Adı Modern Türk Edebiyatının Fransız Kaynakları
ISBN 9789750523021
Yayın No İletişim - 2563
Dizi Edebiyat Eleştirisi - 59
Alan Edebiyat Eleştirisi ve Tarihi
Sayfa 416 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Ağırlık 343 gr
Perakende Satış Fiyatı 10,00 TL
Baskı 1. baskı - Aralık 2017
Yazar Gül Mete Yuva
Yayına Hazırlayan Emre Bayın
Kapak Suat Aysu
Uygulama Hüsnü Abbas
Düzelti Celal Galip
Dizin Celal Galip
Baskı Sena Ofset
Cilt Güven Mücellit