Dünya Edebiyatı Bağlamında
Modern Türk Romanı
Kesişen Yazgıların Hikâyesi

Seyhan, modern Türk edebiyatıyla ilgili eleştirel düşüncelerin ulusal ve bölgesel kimliklere; dil, kimlik ve kültürel hafıza arasındaki yakın ilişkilere; yazarların farklı dünya ve değer sistemleriyle karşılaşılırken aracı olarak yüklendikleri sosyal sorumluluklara odaklanarak açıklanması gereğine işaret ediyor.
Türk romanı, ortaya çıkış sürecinde yaşanan tarihsel çalkantılar nedeniyle milli, dinî ve etnik kimlik sorularının tartışıldığı bir alan haline gelmiştir. Azade Seyhan bu kapsamlı eserinde Türk romanının gelişimi sırasındaki kavramsal kırılmalara odaklanmak yerine, romanın kendi dışındaki toplumsal ve kültürel dünyada yaşananları yansıtmak konusundaki sürekliliğini ele alıyor. Seyhan, modern Türk edebiyatıyla ilgili eleştirel düşüncelerin ulusal ve bölgesel kimliklere; dil, kimlik ve kültürel hafıza arasındaki yakın ilişkilere; yazarların farklı dünya ve değer sistemleriyle karşılaşılırken aracı olarak yüklendikleri sosyal sorumluluklara odaklanarak açıklanması gereğine işaret ediyor. Söz konusu kavramsal kategorileri kapsayan bir metinler toplamı olarak modern Türk romanına odaklanıyor. Türk toplumunun karşı karşıya kaldığı tarihî ve siyasi sınavlara ayrı bir özgüllük atfederek Türk edebiyatındaki kaygıları dünyadaki diğer örneklerle bağlantılandırıyor.

Beşeri bilimler, Alman dili ve edebiyatı, karşılaştırmalı edebiyat ve felsefe profesörüdür; ayrıca Bryn Mawr College’da Ortadoğu çalışmaları bölümünde dersler vermektedir. Yayımlanmış eserlerinden bazıları şunlardır: Representation and Its Discontents: The Critical Legacy of German Romanticism (University of California Press, 1992); Writing Outside the Nation (Princeton University Press, 2001). Yazarın Alman idealizmi ve romantisizmi, eleştirel teori, sürgün anlatıları, Türkçe-Almanca edebiyat ve roman teorisi hakkındaki makaleleri Journal of Turkish Studies; Colloquia Germanica; Migration and Literature in Contemporary Europe; The Cambridge Companion to German Romanticism ve German Politics and Society dergilerinde yayımlanmıştır.

Üst Başlık Dünya Edebiyatı Bağlamında
Kitabın Adı Modern Türk Romanı
Alt Başlık Kesişen Yazgıların Hikâyesi
Orijinal Adı Tales of Crossed Destinies The Modern Turkish Novel in a Comparative Context
ISBN 9789750515521
Yayın No İletişim - 2011
Dizi Edebiyat Eleştirisi - 43
Alan Edebiyat Eleştirisi ve Tarihi
Sayfa 301 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Ağırlık 251 gr
Perakende Satış Fiyatı 61,00 TL
Baskı 1. baskı - Haziran 2014
Yazar Azade Seyhan
Çeviren Erkan Irmak
Yayına Hazırlayan Belce Ünüvar
Kapak Suat Aysu
Uygulama Hüsnü Abbas
Düzelti Birhan Koçak
Dizin Birhan Koçak
Baskı Sena Ofset
Cilt Sena Ofset