Organon
İyileştirme Sanatı

Organon, bugün hem homeopati öğrencileri için vazgeçilmez ve temel bir kaynak hem de yazıldığı dönemin yaygın tıbbi uygulamalarına dair ayrıntılarıyla, tıp tarihine ve felsefesine ilgi duyan herkesin faydalanabileceği tarihî bir belge.

“Doktorun yüce ve tek görevi, hastayı sağlığına kavuşturmak,
yani tedavi etmektir. ”


Dr. Samuel Hahnemann, 1779 yılında tıp fakültesinden mezun olduktan sonra bir süre doktorluk yaptıysa da, dönemin şifa uygulamalarından duyduğu rahatsızlık nedeniyle çok geçmeden mesleğini terk etti. Meslektaşlarının tedavi yöntemlerini gelişigüzel, sorumsuz ve tehlikeli buluyordu. Doktorluğu bıraktıktan sonra “Benzer benzeri iyileştirir” ilkesi ışığında, sistematik ilaç deneylerine ve derinlemesine hasta gözlemlerine başladı. Yıllarca kendisi, ailesi ve yakınları üzerinde denediği çeşitli maddelerin tıbbi etkisini araştırdı ve klasik tıbbın ötesinde insanlığa hizmet edecek yeni bir şifa yöntemi geliştirmek düşüncesiyle çalışmalar yürüttü. Elde ettiği bulguları ilk defa 1810’da Organon adlı temel eserinde toplayarak “homeopati” adını verdiği özgün tedavi yöntemini insanlığın hizmetine sundu. Hızlı, yumuşak ve kalıcı tedaviyi amaçlayan bu alternatif şifa yöntemi, kişiye özel ve bütüncül yaklaşımıyla devrim niteliğindeydi ve kısa zaman içinde yaygınlaşarak dünya çapında geniş kitlelere ulaştı.

Organon, bugün hem homeopati öğrencileri için vazgeçilmez ve temel bir kaynak hem de yazıldığı dönemin yaygın tıbbi uygulamalarına dair ayrıntılarıyla, tıp tarihine ve felsefesine ilgi duyan herkesin faydalanabileceği tarihî bir belge.

1755’te Almanya’nın Saksonya eyaletine bağlı Meissen’de doğdu. Erken yaşta İngilizce, Fransızca, İtalyanca, Yunanca ve Latince öğrendi. Leipzig Üniversitesi’nde başladığı tıp eğitimini Viyana ve Erlangen üniversitelerinde sürdürerek 1779’da tamamladı. Kısa süre doktorlu yaptıysa da, çok geçmeden mevcut tıp anlayışı ve uygulamalarıyla ilgili hoşnutsuzluğu nedeniyle mesleğini terk etti, bilim ve tıp kitapları çevirmeye başladı. Aynı dönemde ilaç denemeleri yapmaya ve “benzer benzeri iyileştirir” ilkesine dayalı bir şifa yöntemi olan homeopatiyi geliştirmeye başladı. 1791’de çalışmaları nedeniyle Leipzig Bilim Akademisi Ödülü’ne değer görüldü. 1810’da, Rasyonel İyileştirme Sanatı Organon’un ilk baskısı yayımlandı. Hahnemann homeopatinin temel ders kitabı kabul edilen bu eser üzerinde ölümüne kadar çalışmaya devam edecek ve her defasında yeni çalışma bulgularını ekleyerek toplam altı baskı hazırlayacaktı. 1811’de Leipzig Üniversitesi’nde homeopati dersleri vermeye başladı ve burada şifa yöntemini uygulayıp yayacak çok sayıda öğrenci yetiştirdi. 1829’da Köthen’de ilk homeopati derneğini kurdu. Hahnemann 1834’te Paris’e taşındı ve dünyanın farklı yerlerinden gelen öğrencilerine öğretisini aktarmaya devam etti. 1843’te soğuk algınlığı sonucunda hayatını kaybetti.

Kitabın Adı Organon
Alt Başlık İyileştirme Sanatı
Orijinal Adı Organon. The art of Healing
ISBN 9789750527487
Yayın No İletişim - 2829
Dizi Dizi Dışı - 43
Alan Sağlık
Sayfa 188 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Perakende Satış Fiyatı 154,00 TL
Baskı 2. baskı - Eylül 2021 (1. baskı - Ekim 2019)
Yazar Samuel Hahnemann
Çeviren Nurten Özkoray
Editör Bahar Siber
Kapak Suat Aysu
Uygulama Hüsnü Abbas
Düzelti Bahri Özcan
Baskı Ayhan Matbaası
Cilt Güven Mücellit