Kanserde Alternatif ve Tamamlayıcı Tıp (Bilimsel Yaklaşım)

Bilimsel tıpta gerçekleşen gelişmeler sonucunda, 1900’lü yılların başlarında ortalama 48 yıl olan insan ömrü günümüzde neredeyse iki katına yaklaştı. Özellikle son yıllarda, bilimsel tıbbın dışında kalan yaklaşımların popülaritesinde de gözle görülen bir artış fark edilmektedir.
Bilimsel tıpta gerçekleşen gelişmeler sonucunda, 1900’lü yılların başlarında ortalama 48 yıl olan insan ömrü günümüzde neredeyse iki katına yaklaştı. Özellikle son yıllarda, bilimsel tıbbın dışında kalan yaklaşımların popülaritesinde de gözle görülen bir artış fark edilmektedir. “Tamamlayıcı ve Alternatif Tedavi” olarak adlandırılan bu yaklaşımlar çoğu kez ciddi bir kavram kargaşasına yol açmaktadır. Oysa, “Tamamlayıcı Tedavi” geleneksel (bilimsel) tıbba destek amacıyla yapılan; “Alternatif Tedavi” ise, geleneksel tıp yerine yapılan kanıtlanmamış tedavilerdir.
Günümüzde, hastalara şifa verdiği iddiasındaki çok sayıda ürün değişik yöntemlerle pazarlanmaktadır. Özellikle, “kanserden korunma”ya yönelik özellikler taşıyan birçok bitki, “tedavi edici” nitelikler içeriyormuş gibi sunulmaktadır. Bunların yanı sıra bilimsel niteliklere sahip olmayan pek çok klinik de, “kanser tedavi merkezleri” adı altında faaliyet göstermektedir. Bu ürünlerin ve merkezlerin güvenilirlikleri bilimsel olarak sorgulanmaktadır.
İstanbul Üniversitesi Onkoloji Enstitüsü bünyesinde kurulan “Alternatif ve Tamamlayıcı Tıp Danışma Birimi” uzun yıllardır bu alanda araştırma yapan ve hizmet veren, ülkenin önde gelen kurumlarından biridir. Enstitü Müdürü Prof. Dr. Erkan Topuz bir ilke imza attığı bu önemli çalışmasıyla, “Kanserde Alternatif ve Tamamlayıcı Tıp” konusundaki birikimini, hekimler, hastalar ve okurlarıyla paylaşıyor.
Prof. Dr. Erkan Topuz, 1946'da İstanbul Yeşilköy'de doğdu. Pertevniyal Lisesi'ni bitirdi. 1970'de İstanbul Tıp Fakültesi'nden mezun oldu. 1975'te İç Hastalıkları İhtisasını tamamladı. Ardından Onkoloji dalından Viyana Kanser Enstitüsü, Amerika Birlerşik Devletleri John Hopkins'te çalıştı. 1982'de doçent, 1978'de profesör oldu. 1994'ten beri İstanbul Üniversitesi Onkoloji Enstitüsü müdürlüğü yapmaktadır. Onkoloji dalında editörlüğünü yaptığı ve belli bölümlerini yazdığı kitapların yanı sıra, 150'nin üzerinde yabancı ve yerli yayını vardır. Evli ve iki çocuk babasıdır. 
Kitabın Adı Kanserde Alternatif ve Tamamlayıcı Tıp (Bilimsel Yaklaşım)
ISBN 9789750503313
Yayın No İletişim - 1080
Dizi Dizi Dışı
Alan Sağlık
Sayfa 192 sayfa
En 160 mm
Boy 230 mm
Ağırlık 343 gr
Perakende Satış Fiyatı 48,00 TL
Baskı 7. baskı - Mayıs 2008 (1. baskı - Nisan 2005)
Editör Mustafa Bayka
Kapak Suat Aysu
Dizgi Hasan Deniz, Nurgül Şimşek
Yazar Prof. Dr. Erkan Topuz
Uygulama Suat Aysu
Düzelti Metin Pınar
Baskı Sena Ofset
Cilt Sena Ofset