Denizcilik Alfabesi

Denizcilik Alfabesi “çocukların/gençlerin/meraklıların/heveslilerin” kısacası “herkesin” denizcilikle “anlamlı bir ilişki kurmasına yardımcı olmak” umuduyla oluşturulmuş bir alfabe.

Denizcilik Alfabesi “çocukların/gençlerin/meraklıların/heveslilerin” kısacası “herkesin” denizcilikle “anlamlı bir ilişki kurmasına yardımcı olmak” umuduyla oluşturulmuş bir alfabe.


Yazarın genel anlamıyla “deniz-tekne-insan” ilişkisi, dar anlamıyla “tekne kullanma bilgi ve becerisi” diye tanımladığı denizciliği alfabemizde bulunan harf sayısı kadar dar bir çerçeve içine yerleştirdiği, meraklandırıcı, özendirici bir eser Denizcilik Alfabesi.


Alfabenin 29 harfiyle nasıl her bilgiyi yazmak mümkünse, “Denizcilik Alfabesi” ile de deniz-tekne-insan ilişkisine ait/yönelik kimi temel bilgileri meraklı kişilerin konu torbalarında toplamaları olanağı yaratılmış. Denizcilik Alfabesi’nde 29 örnekte metin ve çizimlerle tanıtılmaya çalışılan konu başlıkları şöyle de sınıflandırılabilir:


A) DENİZ
deniz - denizcilik/tekne kullanma - aforizmalar
B) TEKNE
tekneler - tekne kısımları - donanım - kişisel güvenlik donanımı
C) İNSAN
denizciler - terimler/komutlar -kurallar/mevzuat -İngilizce -kitaplar

 

İlban Ertem, Deniz Karagül ve Kadir Abbas'ın çizgileriyle...

 

Amatör-sportif denizcilikle ilgili birçok yayına yazar, çevirmen, redaktör, editör, yayıncı olarak emek verdi. Denizciliğin sorunlarını gündeme getirmeye, tartışmaya çalışan yazıları gazetelerde, dergilerde ve internet sitelerinde yayımlandı (Cumhuriyet kitap, Radikal, Radikal kitap, Yachting World, Yelken Dünyası, Naviga, Yacht Türkiye, Motor Boat&Yachting, Atlas).

Amatör Denizcilik Federasyonu Yayınları’ndan çıkan yayınları: Amatör Denizci Elkitabı (haz.), 2005, e-kitap, 2015; Denizcinin Günlüğü serisi, 2006, 2007, 2008, 2009 ve 2010; Kısa Mesafe Telsiz Elkitabı (Tunç Tokay’la), 2009; Dümenbaşı Kartları, 2010.

Çevirileri: Yelken ve Arma Ayarları (Selahattin Erkanlı’yla), Denizler Kitabevi, 2004; Yelkenli Yatçılığa Başlarken (Elvan Şener Koralp’le), ADF Yayınları, 2011.

Kitaplarda yayımlanmış makaleleri: “Deniz Kültürü ve Amatör Sportif Denizcilik” İskeleye Yanaşan... Denizler, Gemiler, Denizciler, der. Orhan Berent-Murat Koraltürk, İletişim Yayınları, 2013; “Amatör- Sportif Denizciliğin Sorunları”, Marmara Üniversitesi, VIII. Türk Deniz Ticareti Tarihi Sempozyumu, Bildiriler, İstanbul Yayınları, 2016 (dijital baskı: www.turkdeniz.org).

Kitabın Adı Denizcilik Alfabesi
ISBN 9789750521775
Yayın No İletişim - 2463
Dizi Dizi Dışı
Alan Gezi ve Rehber, Hobi
Sayfa 72 sayfa
En 160 mm
Boy 235 mm
Ağırlık 211 gr
Perakende Satış Fiyatı 200,00 TL
Baskı 1. baskı - Mayıs 2017
Yazar Sezar Atmaca
Kapak Suat Aysu
Kapak Resmi İlban Ertem
Çizer İlban Ertem, Deniz Karagül, Kadir Abbas
Uygulama Kadir Abbas
Düzelti Melis Oflas
Baskı Sena Ofset
Cilt Güven Mücellit