"Ne Güzel Suçluyuz Biz Hepimiz!"
Sevgi Soysal İçin Yazılar

Sevgi Soysal, anlatımıyla kentleri, eviçlerini, yaşamı güzel kılan bir kalem; kimi okurun “âşık olduğu” kimi okurunsa “benim yazarım” diyecek kadar sahiplendiği, klasik olmayı fazlasıyla hak eden bir yazar. Bu yüzden onunla ilgili, onun edebiyatıyla ilgili her metin ve her iz kayıt altına alınacak birer belge niteliğinde.

Sevgi Soysal, anlatımıyla kentleri, eviçlerini, yaşamı güzel kılan bir kalem; kimi okurun “âşık olduğu” kimi okurunsa “benim yazarım” diyecek kadar sahiplendiği, klasik olmayı fazlasıyla hak eden bir yazar. Bu yüzden onunla ilgili, onun edebiyatıyla ilgili her metin ve her iz kayıt altına alınacak birer belge niteliğinde. Seval Şahin’in derlediği bu kitap da, 2011 yılının son aylarında düzenlenen “Ne Güzel Suçluyuz Biz Hepimiz!” başlıklı sempozyumun katılımcılarının kaleme aldığı yazılarla birlikte “12 Mart’ın 40. Yılında Sevgi Soysal” panelinde sunulan iki yazıyı bir araya getiriyor. Bu kitaptaki yazılar Sevgi Soysal’ın metinlerinin yeni okumaları için bir kapı aralıyor.

Latife Tekin, 1983

Kitapta yer alan bölümler
Sunuş Meral Özbek
Kızının Gözünden Funda Soysal
"Adamlar, Kadınlar ve Duvarlar": Eril Kent’in Tepelerinde Tutkulu Perçem İpek Şahbenderoğlu
Tenta Rosa, Teslim Edilen Sersemlik Sema Kaygusuz
Nesi Yabancı Yahu Bu Tenta Rosa’nın? Hatice Meryem
Sevgi Soysal 68’liydi A. Ömer Türkeş
"Yürümek" Feryal Saygılıgil
Çimen Günay-Erkol
Şafak ve Politik Birey’in Sancısı Semih Gümüş
Bir Antimilitarist Feminist Manifesto Olarak Yıldırım Bölge Kadınlar Koğuşu Ayşe Gül Altınay
Yıldırım Bölge Kadınlar Koğuşu’nun Örgütsüz İsyankârı: Soysal İpek Çalışlar
Dişil Kahkahanın Devrimci Gücü: Yıldırım Bölge Kadınlar Koğuşu Senem Timuroğlu
Sevgi Soysal’da Karar Anları, Eşikler ve Yeni Başlangıçlar Fatih Altuğ
Sevgi Soysal’ın Eserlerinde Suçluluk Duygusu Sibel Işık
Sevgi Sosyal’a Dair Murat Belge
Hep Yürüyen Bir Hayat Eşlikçisi: Sevgi Soysal Karin Karakaşlı
‘Ne Güzel Suçluyuz Biz Hepimiz’ Buket Uzuner, Latife Tekin, Selim İleri, Oya Baydar, Doğan Hızlan
Tante Rosa’dan Seni Seviyorum Rosa’ya Işıl Özgentürk

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde öğretim üyesi. Edebi biçimlerin sosyolojisi, edebiyatta gündelik hayat ve polisiye edebiyatla ilgileniyor, bir süredir Peyami Safa’nın Server Bedi Külliyatı ve Yakup Kadri Karaosmanoğlu’nun kitaplarının eleştirel basımları için çalışıyor. 2011-2014 yılları arasında, “1884-1928 Arasında Türkiye’de Yayımlanmış Telif Polisiye Eserlerin Tarihi” üzerine TÜBİTAK destekli bir araştırma projesi yürüttü. Nisan 2015 yılından bu yana Açık Radyo’da “Günün ve Güncelin Edebiyatı” başlıklı haftalık bir program yapıyor. Kültürel Sermaye, Kibar Hırsız ve Şehir (Bağlam Yayınları, 2011), Modernizmin Oyunu Oyunun Modernizmi, Tanpınar’da Oyun (Kapı Yayınları, 2013) ve Cinai Meseleler-Osmanlı-Türk Polisiye Edebiyatında Biçim ve İdeoloji (1884-1928) (İletişim Yayınları, 2017) adlı kitapları var.

Hazırladığı kitaplar: Berna Moran, Edebiyat Üzerine Makaleler/Röportajlar (İletişim Yayınları, 2004), Tevfik Fikret Düşünce Dergisi - Nüsha-i Mahsusa 1918 (Kitap Yayınları, 2006), Muallim Naci, Mehmed Muzaffer Mecmuası (Kitap Yayınları, 2006; Everest Yayınları 2017), Mehmed Asım Us, Karikatür-II. Meşrutiyet’in Ünlü Simaları (Kitap Yayınları, 2008; Dergâh Yayınları 2019), “Ne Güzel Suçluyuz Biz Hepimiz!” Sevgi Soysal İçin Yazılar (İletişim Yayınları, 2013); Ahmed Midhat Efendi - Hayatı - Romancılığı - Bir Eseri: “Şeytankaya Tılsımı” (MSGSÜ Yayınları, 2013), Süleyman Sûdî, E. Âli, Gece Kuşları, (Labirent Yayınları, 2013), Edebiyatın İzinde: Polisiye Edebiyat, Didem Ardalı Büyükarman ve Banu Öztürk ile (Bağlam Yayınları, 2013), Yervant Odyan, Abdülhamid ve Sherlock Holmes, Didem Ardalı Büyükarman, Banu Öztürk, Ayşe Şahin ve E. Şule Ayva ile (Everest Yayınları, 2014), Edebiyatın İzinde: Fantastik ve Bilimkurgu, Didem Ardalı Büyükarman ve Banu Öztürk ile (Bağlam Yayınları, 2015), Edebiyatın İzinde: Delilik ve Edebiyat, Didem Ardalı Büyükarman ve Banu Öztürk ile (Bağlam Yayınları, 2017), Halit Ziya Uşaklıgil, Mai ve Siyah (Eleştirel Basım) (İletişim Yayınları, 2018), Halit Ziya Uşaklıgil, Mai ve Siyah (Sadeleştirilmiş Basım) (İletişim Yayınları, 2018). Peyami Safa, Sağdan Üçüncü Söğüt (Ötüken Yayınları, 2019), Peyami Safa, Kral Faruk’un Elmasları Peşinde (Ötüken Yayınları, 2019), Teodor Kasap, Oyunlar, (İstos Yayınları, 2019).

Kitabın Adı "Ne Güzel Suçluyuz Biz Hepimiz!"
Alt Başlık Sevgi Soysal İçin Yazılar
ISBN 9789750511332
Yayın No İletişim - 1833
Dizi Edebiyat Eleştirisi - 32
Alan Edebiyat Eleştirisi ve Tarihi
Sayfa 276 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Ağırlık 230 gr
Perakende Satış Fiyatı 188,00 TL
Baskı 1. baskı - Ocak 2013
Derleyen Seval Şahin
Editör Müge Karahan
Kapak Suat Aysu
Uygulama Nurgül Şimşek
Düzelti Melis Oflas
Baskı Sena Ofset
Cilt Sena Ofset