Siyasette ve Toplumda
Narsisizm, Ayartma ve İktidar

Günümüzde medya ve internetin de tahrik ettiği sorunlu narsisizm, hayatın her alanında kendini gösterdiği gibi, politikaya da damgasını vuruyor. Kitabın odaklandığı mesele de, burası: politik narsisizm ve “güçlü lider” karizması etrafında gelişen popülizm. Faşizan bir popülizmin ve yabancı düşmanlığının dünyanın birçok yerinde güçlenmesinin, narsisizm “modasıyla” nasıl bağları var? “Güçlü adama” duyulan özlem, ne gibi narsistik özlem ve yaraları anlatıyor? Narsisistleri bu kadar çekici kılan nedir?

“Politik liderin ‘açık narsisist’ rolünü, memnuniyetsiz, incinmiş halkın da “ekhoist” [narsistin aşığı ve tamamlayıcısı] rolünü üstlenmesi… lideri yetersizlik duygularından kurtarır ve kendi ihtişamını tam anlamıyla yaşamasına imkân verir. O güçlü adam olduğu için, halk kendi sorumluluğunu ona aktarır, böylece kendi kararlarını vermek ve çaba harcamak zorunda kalmaz. İki tarafın da avantajı vardır. ‘Narsisist’ büyür, ‘ekhoist’ de onun arkasına saklanabilir ve onun başarılarından faydalanabilir.”

“Parlıyorum, cezbediyorum, etkiliyorum, korkutuyorum – o halde varım.” Narsisizm konusunda uzmanlaşmış psikiyatrist-yazar Bärbel Wardetzki’ye göre zamanımızın ruhunu özetleyen düstur, budur. Egoyu parlatmak uğruna her şeyin mübah görüldüğü, narsisistik özellikli bir dünyada yaşıyoruz. Aslında, “dozunda” narsisizm, her bireye lâzım, yazara göre. Ancak özdeğer duygusu abartılı bir hal aldığında, “zararlı, sağlıksız” bir narsisizmin alanına giriliyor. Günümüzde medya ve internetin de tahrik ettiği bu sorunlu narsisizm, hayatın her alanında kendini gösterdiği gibi, politikaya da damgasını vuruyor. Kitabın odaklandığı mesele de, burası: politik narsisizm ve “güçlü lider” karizması etrafında gelişen popülizm. Faşizan bir popülizmin ve yabancı düşmanlığının dünyanın birçok yerinde güçlenmesinin, narsisizm “modasıyla” nasıl bağları var? “Güçlü adama” duyulan özlem, ne gibi narsistik özlem ve yaraları anlatıyor? Narsisistleri bu kadar çekici kılan nedir?

1952 doğumlu. Pedagoji ve psikoloji öğrenimi gördü, ardından Gestalt terapisinde uzmanlaştı. 1983’ten beri psikoterapi, süpervizyon ve danışmanlık hizmeti veriyor. Narsisizm, yeme bozuklukları, özel ve profesyonel alanda incinme konularında uzman. Türkçede yayımlanmış kitapları: Dişi Narsisizm Uçlarda Yaşayanlar (2010, Sistem), Siyasette ve Toplumda Narsisizm, Ayartma ve İktidar (2018, İletişim).

www.baerbel-wardetzki.de

Üst Başlık Siyasette ve Toplumda
Kitabın Adı Narsisizm, Ayartma ve İktidar
Orijinal Adı Narzissmus, Verführung und Macht in Politik und Gesellschaft
ISBN 9789750525162
Yayın No İletişim - 2685
Dizi Politika - 180
Alan Politika/Siyaset
Sayfa 139 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Ağırlık 125 gr
Perakende Satış Fiyatı 133,00 TL
Baskı 3. baskı - Eylül 2021 (1. baskı - Ekim 2018)
Yazar Bärbel Wardetzki
Çeviren Deniz Cankoçak
Editör Tanıl Bora
Yayına Hazırlayan Ozan Değer
Dizi Kapak Tasarımı Utku Lomlu
Kapak Suat Aysu
Uygulama Hüsnü Abbas
Düzelti Remzi Abbas
Baskı Sena Ofset
Cilt Güven Mücellit