Mıstık, seni anlamıyoruz!
Noktalama İşaretlerinin Öyküsü

Mıstık’ın kelimeleri, kağıdın üstünde yan yana dizilince anlaşılmaz oluyor. Sanki ya bir şeyler eksik ya da bir şeyler fazla. Yanlış olan ne acaba?

Mıstık yazı yazmayı çok seviyor, heyecanla eline geçen her türlü kâğıda yazıyor. Düz beyaz kâğıtlara, mavi çizgili kâğıtlara, hatta peçetelere, kâğıt mendillere... Ne mi yazıyor? İşte onu kimse bilmiyor, çünkü yazdıklarını okuyanlar hiçbir şey anlamıyor. Mıstık’ın kelimeleri, kağıdın üstünde yan yana dizilince anlaşılmaz oluyor. Sanki ya bir şeyler eksik ya da bir şeyler fazla. Yanlış olan ne acaba?

1990 yılında Boğaziçi Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nden mezun olduktan sonra ABD’de Duquesne Üniversitesi’nde İşletme Bölümü’nde yüksek lisansını tamamladı. Çimento ve demir-çelik gibi “ağır” sanayilerde çalıştıktan sonra, kızının doğumuyla birlikte çocuk edebiyatının “hafif” sularına yelken açtı. İlk kitapları (Lili ve Yedi Çocuğu, İletişim) 2010 yılında yayımlanan Kozikoğlu, ayrıca 2011 yılından bu yana okuma ve yazmayı ödev olmaktan çıkarıp oyuna dönüştürdüğü “Keyifle Okuyorum-Özenle Yazıyorum” isimli atölyesinde ilköğretim seviyesindeki çocuklara yaratıcı yazı çalışmaları yaptırıyor ve öğretmenlere yönelik “Çocuklara Yaratıcı Yazı Nasıl Öğretilir?” isimli eğitimi veriyor.

1987’de Rize’de doğdu. 2012 yılında Bilkent Üniversitesi Grafik Tasarım Bölümü’nden burslu mezun oldu. 2013’ten itibaren çalışmaları yurt dışında çeşitli sergilere seçildi ve uluslararası kataloglarda yer aldı. 2014 yılında Grafikerler Meslek Kuruluşu tarafından İhap Hulusi Afiş Özel Ödülü’ne, 2015 yılında Bikem Özsunay Vakfı Afiş Özel Ödülü’ne layık görüldü. Son olarak SabitFikir dergisi için yaptığı editöryel illüstrasyon çalışmaları Çin’de düzenlenen 2015 İpek Yolu Tasarım Ruhu Bienali’nde bronz madalya aldı. Halen İstanbul’daki atölyesinde yayınevleri ve dergiler için illüstrasyonlar hazırlıyor ve grafik tasarım çalışmalarına devam ediyor.

Kitabın Adı Mıstık, seni anlamıyoruz!
Alt Başlık Noktalama İşaretlerinin Öyküsü
ISBN 9789750519802
Yayın No İletişim - 2320
Dizi Çocuk Kitapları - 128
Alan Çocuk Edebiyat
Sayfa 55 sayfa
En 165 mm
Boy 235 mm
Ağırlık 147 gr
Perakende Satış Fiyatı 160,00 TL
Baskı 15. baskı - Mart 2024 (1. baskı - Haziran 2016)
Yazar Tülin Kozikoğlu
Resimleyen Uğur Altun
Editör Bahar Siber
Uygulama Suat Aysu
Düzelti Güneş Akkor
Baskı Ayhan Matbaası
Cilt Güven Mücellit
Tülin Kozikoğlu Kitapları Seti
Tülin Kozikoğlu’ndan her ilkokul çocuğunun kütüphanesinde bulunması gereken, bilgiyle eğlenceyi buluşturan üç kitaplık bir set: Mıstık, Seni Anlamıyoruz!, Pes Etmek Yok!, Harika Bir Uçurtma. Özenli metin ve çizimleriyle okurla samimi bir bağ kurmayı başaran ve miniklerin hem kalbinde hem aklında derin iz bırakan eserler.