Jön Türk Dönemi Türk Milliyetçiliği

Japon araştırmacı Arai, Cumhuriyet dönemi Türk milliyetçiliğinin önünü açan Meşrutiyet dönemi milliyetçilik akımını inceliyor. Türk milliyetçiliğinin hep laikleşme-Batılılaşma çizgisinde olmadığını, başlangıçta İslamlaşma-‘muasırlaşma’ çizgisinin baskın olduğunu saptıyor. Batılı olmayan ülkelerin çağdaşlaşma tarihine Batı standartlarıyla yaklaşmanın uygunsuzluğunu savunan Arai, bu savına bir özgün kuramsal yaklaşım örneği sunuyor.

Japon araştırmacı Arai, Cumhuriyet dönemi Türk milliyetçiliğinin önünü açan Meşrutiyet dönemi milliyetçilik akımını inceliyor. Türk milliyetçiliğinin hep laikleşme-Batılılaşma çizgisinde olmadığını, başlangıçta İslamlaşma-‘muasırlaşma’ çizgisinin baskın olduğunu saptıyor. Batılı olmayan ülkelerin çağdaşlaşma tarihine Batı standartlarıyla yaklaşmanın uygunsuzluğunu savunan Arai, bu savına uygun bir özgün kuramsal yaklaşım örneği sunuyor.

1953 yılında Tokyo’da doğdu. Tokyo Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Asya Tarihi Bölümü’nü bitirdi. 1979-1981 yılları arasında İstanbul Üniversitesi’nde araştırmalarda bulundu. Japonya’da Osaka Şehir Üniversitesi Tarih Bölümü’nde dokuz yıl öğretim üyeliği yaptı. 1992 yılından bu yana ise Tokai Üniversitesi Batı Asya Araştırmaları Bölümü’nde doçent olarak çalışıyor. Türk milliyetçiliği üzerine araştırmalarının yanı sıra Arai’nin, Avrupa’da Osmanlı-Türk öğrencileriyle ilgili çalışmaları ve yakınçağ Türk tarihine ilişkin çeşitli makaleleri vardır. Arai, Cem Behar’ın Klasik Türk Musikisi Üzerine Denemeler adlı kitabını Japonca’ya çevirerek, Türk Müziğinde Gelenek ve Çağdaşlaşma başlığı altında yayımladı.
Kitabın Adı Jön Türk Dönemi Türk Milliyetçiliği
Orijinal Adı Turkish Nationalism in the Young Turk Era
ISBN 9789754704051
Yayın No İletişim - 240
Dizi Araştırma-İnceleme - 40
Alan Tarih, Politika/Siyaset
Sayfa 222 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Ağırlık 169 gr
Perakende Satış Fiyatı 170,00 TL
Baskı 7. baskı - Ağustos 2022 (1. baskı - Ekim 1994)
Yazar Masami Arai
Çeviren Tansel Demirel
Kapak Suat Aysu
Dizgi Remzi Abbas
Uygulama Filiz Burhan, Hüsnü Abbas
Düzelti Yücel Demirel
Baskı Sena Ofset
Cilt Sena Ofset