İsyan Toprakları
Türkiye’nin Unutulmuş Halkları Arasında

Elinizdeki kitap Varto’dan başlayarak, bu topraklarda yaşamış azınlık halkların çok geniş bir dönem aralığında yaşadıklarını ve mücadelelerini aktarıyor.

Türkler, ülkelerinin bu kısmının modern tarihi hakkında şaşırtıcı derecede az yazdılar. Çünkü 19. yüzyılın sonlarından bu yana geçen dönem tarih olarak değil, siyaset olarak görülüyor ve biraz aklı olan herkes siyasetten uzak duruyor […] Yakın geçmişi keşfetmek istiyorsanız bunu onların kitaplarıyla dolu bir kütüphanede yapmayın, yoksa olanlar hakkında epey tuhaf bir fikre sahip olursunuz. Dışarı çıkın, açık havaya.


Türkiye’ye 1995’te muhabir olarak gelen Christopher de Bellaigue, uzun yıllar burada kalır. Edindiği bilgilerle New York Rewiev of Books için 19. yüzyılın sonlarından Atatürk Türkiyesi’ne kadar olan dönemle ilgili bir yazı kaleme alır ve kendisini Kemalist olarak tanımlamaya başlar; ta ki Cumhuriyet’i ve Atatürk reformlarını öven yazısı, Harvard’da Ermeni Çalışmaları profesörü olan James Russell’dan eleştirel bir yanıt alıncaya kadar. Yazar bildiklerini ve kaynaklarını sorgulamaya başlar; Türkiye’deki azınlıklarla ilgili çok az ve taraflı bilgi sahibi olduğunu fark edince daha fazla şey öğrenmek ister. Ancak bunu kütüphanelerde kitap karıştırarak yapmak yerine bu halkların yaşadıkları topraklara gitmeye karar verir ve Varto’yu seçer. Elinizdeki kitap Varto’dan başlayarak, bu topraklarda yaşamış azınlık halkların çok geniş bir dönem aralığında yaşadıklarını ve mücadelelerini aktarıyor.
1971’de Londra’da doğdu ve son yirmi yılını Ortadoğu ve Güney Asya’da geçirdi. Economist, New York Review of Books, Harpers, Prospect ve Financial Times gibi yayınlar için muhabir olarak çalıştı. İki kitap yazdı; In the Rose Garden of the Martyrs [Şehitlerin Gül Bahçesinde] 2004 Kraliyet Edebiyat Topluluğu Ondaatje Ödülü’ne aday gösterildi, The Struggle for Iran [İran için Mücadele] nedeniyle Prospect dergisi tarafından “yeni nesil Ortadoğu uzmanlarının en iyilerinden biri” olarak tanıtıldı.
Kitabın Adı İsyan Toprakları
Alt Başlık Türkiye’nin Unutulmuş Halkları Arasında
Orijinal Adı Rebel Land. Among Turkey’s Forgotten Peoples
ISBN 9789750518881
Kapak İletişim Yayınları Arşivi
Yayın No İletişim - 2268
Dizi Bugünün Kitapları - 198
Alan Politika/Siyaset
Sayfa 312 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Ağırlık 254 gr
Perakende Satış Fiyatı 232,00 TL
Baskı 1. baskı - Şubat 2016
Yazar Christopher De Bellaigue
Çeviren Recep Ersel Erge
Yayına Hazırlayan Merve Öztürk, Necdet Dümelli
Kapak Suat Aysu
Uygulama Hüsnü Abbas
Düzelti Evrem Türköz
Baskı Sena Ofset
Cilt Sena Ofset