Akıntıya Karşı
Ermeni Soykırımında Emirlere Karşı Gelenler, Kurtaranlar, Direnenler

1915’te emirlere karşı gelerek Ermenileri ölüm yolculuğundan kurtarmaya çalışan devlet memurları, din adamları, aşiret reisleri, köy ağaları ve sıradan insanlar da vardı. Akıntıya Karşı bu insanların hikâyelerini aktarırken, bu tür araştırmalarda karşılaşılabilecek sorunları ve tuzakları da hassasiyetle ele alıyor.

1915’te emirlere karşı gelerek Ermenileri ölüm yolculuğundan kurtarmaya çalışan devlet memurları, din adamları, aşiret reisleri, köy ağaları ve sıradan insanlar da vardı. Bazıları dinî inançları gereği ya da bir tür şeref ve itibar anlayışıyla; bazıları insani açıdan yapılanları kabul edilemez bulduğu ya da memleketleri için bir felaket olduğunu düşünerek yapılanlara karşı çıktılar. Akıntıya Karşı bu insanların hikâyelerini aktarırken, bu tür araştırmalarda karşılaşılabilecek sorunları ve tuzakları da hassasiyetle ele alıyor.

“Bugün çoğunun isimleri unutulmuş, ailelerinin bile hikâyelerinden bihaber olduğu, kimileri bir mezardan bile yoksun, yaşadıkları ya da görev yaptıkları kurumların, şehirlerin belleğinden silinmiş yüzlerce insan, farklı motivasyon ve yaklaşımlarla 1915’te vicdanlı bir tavır sergilediler. ‘Binlerce masum çocuk, kabahatsiz ihtiyar, aciz kadınlar, kuvvetli gençler’ bir ‘kan cereyanı içinde yokluğa doğru’ giderken‘ elleriyle, tırnaklarıyla’ akıntıya karşı durdular.”

1976 yılında İstanbul’da doğdu. Marmara Üniversitesi Fransızca Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi bölümünden mezun olduktan sonra Strasbourg’da Robert Schuman Üniversitesi’nde gazetecilik yüksek lisansı yaptı. Fransa’da yayımlanan L’Express dergisi ve Ouest-France gazetesinin İstanbul muhabirliği ile Repair online dergisinin Türkiye editörlüğünü yürüttü. Le Figaro ve Le Matin gazeteleri ile L’Hebdo dergisine haberler yaptı. “Aynı Sudan İçtik” ve “İstanbul Sokak Köpekleri” belgesellerinde yönetmen Serge Avédikian ile birlikte çalıştı. Clark Üniversitesi’nde Holocaust and Genocide Studies programında doktora yapmaktadır.
Kitabın Adı Akıntıya Karşı
Alt Başlık Ermeni Soykırımında Emirlere Karşı Gelenler, Kurtaranlar, Direnenler
ISBN 9789750521126
Kapak Görseli Celal Bey ve ailesi
Yayın No İletişim - 2401
Dizi Tarih - 110
Alan Politika/Siyaset, Sosyoloji
Sayfa 272 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Ağırlık 226 gr
Perakende Satış Fiyatı 186,00 TL
Baskı 3. baskı - Eylül 2021 (1. baskı - Kasım 2016)
Yazar Burçin Gerçek
Editör Kerem Ünüvar
Kapak Suat Aysu
Uygulama Hüsnü Abbas
Düzelti Remzi Abbas
Dizin Emre Bayın
Baskı Sena Ofset
Cilt Güven Mücellit