Hayatta Kalma Sanatçıları
20. Yüzyıldan 99 Edebî Vinyet

Enzensberger, bilgiye dayanan sağlam bir tasvirle beraber öznel yorumunu da esirgemeden, 20. yüzyılın kalburüstü 99 yazarını anlatıyor. Keskin fırça darbeleriyle çizilmiş zarif vinyetler...

Şair ve yazar Hans Magnus Enzensberger, kimisi kahramanca kimisi utandırıcı yollarla, ama esas olarak eseriyle hayatta kalabilmiş, bütün dünyadan yazarların kısa portrelerini çiziyor.

Aralarında Hamsun, Gorki, Colette, Jaroslav Haek, Ezra Pound, Ivo Andriç, Céline, Breton, Brecht, Neruda, Baldwin, İsmail Kadare... gibi meşhurlar da var – o kadar fazla bilinmeyenler de. Bu arada, Orhan Veli Kanık da var. Kadri bilinmeyenler de var, şöhretle şişirilmiş olanlar da. Komünistler, faşistler ve “renksizler” var. Hırs küpleri de var, inzivasına çekilmiş olanlar da. Fikri bir yana zikri bir yana saçılanlar da var, sağlam tutarlılar da.

Enzensberger, bilgiye dayanan sağlam bir tasvirle beraber öznel yorumunu da esirgemeden, 20. yüzyılın kalburüstü 99 yazarını anlatıyor. Keskin fırça darbeleriyle çizilmiş zarif vinyetler...

“Kitap büyüklük hummasına kapılan, gümbürtülü başarılar kazanan, sonradan görmeler gibi böbürlenen ve gıcırtılı bir yoksulluk içinde batıp giden yazarları bir araya getiriyor.”
Christian Thomas Frankfurter Rundschau

1929’da Almanya’da Kaufbeuren’da doğdu. Alman dili ve felsefe eğitimi gördü. Yazarlığının yanı sıra radyo yapımcılığı, editörlük ve dergicilik yaptı. 1960’larda, İkinci Dünya Savaşı sonrası Alman toplumunu hicveden şiirleriyle tanındı. Sonra siyasal eleştiri yazılarına ağırlık verdi. Siyasal denemelerinde, kapitalist toplumsal düzeni hedef alan keskin ve “ince” bir eleştiri vardır. Türkçede yayımlanmış eserleri: Havana Duruşması (çev. Sezer Duru, Yar Yayınları, 2008), Titaniğin Batışı (çev. Sezer Duru, Alfa Yayınları, 2018), Anarşinin Kısa Yazı (çev. Mehmet Aşçı, Ayrıntı Yayınları, 2000), Ah Avrupa! (çev. Sezer Duru, Metis Yayınları, 1990), Körler Alfabesi (çev. Turgay Fişekçi, İmge Kitabevi Yayınları, 2000), Sayı Şeytanı (çev. İlknur Özdemir, Can Yayınları 2005), Hammerstein’ın Suskunluğu (çev. Regaip Minareci, Everest Yayınları 2018), İç Savaş Manzaraları (çev. Ersel Kayaoğlu, İletişim Yayınları, 1995). Enzensberger, 24 Kasım 2022'de hayata veda etti. 

Kitabın Adı Hayatta Kalma Sanatçıları
Alt Başlık 20. Yüzyıldan 99 Edebî Vinyet
ISBN 9789750531767
Kapak Görseli Carl Spitzweg, “Fakir Şair”, 1839
Yayın No İletişim - 3068
Dizi Dünya Edebiyatı - 281
Alan Çağdaş Dünya Edebiyatı
Sayfa 321 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Perakende Satış Fiyatı 241,00 TL
Baskı 1. baskı - Eylül 2021
Yazar Hans Magnus Enzensberger
Çeviren Tanıl Bora
Editör İsmet Melenağzı
Dizi Kapak Tasarımı Suat Aysu
Kapak Seda Mit
Uygulama Hüsnü Abbas
Düzelti Berkay Üzüm
Baskı Sena Ofset
Cilt Güven Mücellit