İç Savaş Manzaraları

Nefret kültürü... Üretim, dağıtım ve pazarlama: Yeni Dünya Düzeni... Akıbet: Çok istisnai ve çok dar alanlar dışında, bütün dünyada hüküm süren, çeşitli biçimlerdeki iç savaş halleri... Hans Magnus Enzesberger, zamanın ruhuna, dönemin “etkili ve şiddetli” kültürüne nüfuz ediyor, onu “insanlık” namına sorguluyor İç Savaş Manzaraları’nda.
Nefret kültürü... Üretim, dağıtım ve pazarlama: Yeni Dünya Düzeni... Akıbet: Çok istisnai ve çok dar alanlar dışında, bütün dünyada hüküm süren, çeşitli biçimlerdeki iç savaş halleri... Hans Magnus Enzesberger, zamanın ruhuna, dönemin “etkili ve şiddetli” kültürüne nüfuz ediyor, onu “insanlık” namına sorguluyor İç Savaş Manzaraları’nda. Ve “ne yapmalı?” sorusunu deşerek, umudu yakalamaya çalışıyor. Eli de boş kalmıyor...

1929’da Almanya’da Kaufbeuren’da doğdu. Alman dili ve felsefe eğitimi gördü. Yazarlığının yanı sıra radyo yapımcılığı, editörlük ve dergicilik yaptı. 1960’larda, İkinci Dünya Savaşı sonrası Alman toplumunu hicveden şiirleriyle tanındı. Sonra siyasal eleştiri yazılarına ağırlık verdi. Siyasal denemelerinde, kapitalist toplumsal düzeni hedef alan keskin ve “ince” bir eleştiri vardır. Türkçede yayımlanmış eserleri: Havana Duruşması (çev. Sezer Duru, Yar Yayınları, 2008), Titaniğin Batışı (çev. Sezer Duru, Alfa Yayınları, 2018), Anarşinin Kısa Yazı (çev. Mehmet Aşçı, Ayrıntı Yayınları, 2000), Ah Avrupa! (çev. Sezer Duru, Metis Yayınları, 1990), Körler Alfabesi (çev. Turgay Fişekçi, İmge Kitabevi Yayınları, 2000), Sayı Şeytanı (çev. İlknur Özdemir, Can Yayınları 2005), Hammerstein’ın Suskunluğu (çev. Regaip Minareci, Everest Yayınları 2018), İç Savaş Manzaraları (çev. Ersel Kayaoğlu, İletişim Yayınları, 1995). Enzensberger, 24 Kasım 2022'de hayata veda etti. 

Kitabın Adı İç Savaş Manzaraları
Orijinal Adı Aussichten auf den Bürgerkrieg
ISBN 9789754704839
Yayın No İletişim - 346
Dizi Bugünün Kitapları - 33
Alan Politika/Siyaset
Sayfa 84 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Perakende Satış Fiyatı 5,37 TL
Baskı 1. baskı - Haziran 1995
Yazar Hans Magnus Enzensberger
Çeviren Ersel Kayaoğlu
Kapak Ümit Kıvanç
Dizgi Remzi Abbas
Uygulama Hüsnü Abbas
Düzelti Hamit Övünç
Cilt Sena Ofset, Şefik Matbaası
Baskı Şefik Matbaası