Gestapo
Nazizm Döneminde Tahakküm ve Terör

“Polis devleti”nin modern tarihteki vahim tarihsel örneğinin çarpıcı bir teşhirini yapan kitap, Gestapo’nun mirasıyla nasıl, ne kadar hesaplaşıldığını da sorguluyor.

“Biz böyleyiz, biraz esprili bir dille ifade edersem, yerine göre ‘her keyfin kâhyası’, yerine göre devletin çöp kutusuyuz.” Reinhard Heydrich

Kuruluşunda önemli rol oynadığı Gestapo’nun üst düzey yöneticisi olan Heydrich’in, bir gün bir içkili lokantada kendisini tanıyıp “hürmet göstermeyen” ve kendi aralarında gülüşen bir topluluğa şöyle bağırdığı aktarılır: “Ben Gestapo’nun şefiyim! Hepinizi toplama kampına yollayabilirim!”

Gestapo: Geheime Staatspolizei - Gizli Devlet Polisi. Nazi rejiminin gizli polis kurumunun adı bu. 1930’ların sonlarından beri, bütün dünyada, Almanca anlamından bağımsız olarak bilinir hale gelmiş bir kavram. Ürpertici bir kavram. Bir mitos. Etkisini korkunç bir gerçeklikten, dehşet verici tecrübelerden alan ama söylentisiyle, o imgeyi de katlayan bir mitos.

Kitapta, Gestapo bütün cepheleriyle inceleniyor: Kurumsal yapısı; ideolojisi; bütün diğer güvenlik birimlerine de musallat olan, dahası yargıyı ve ceza infaz sistemine sirayet eden etkisi; hayatın her alanına yayılan, Yahudiler ve komünistlerden dindarlara, “suçu meslek haline getirenlere”, “çalışmaktan kaytaranlara” ve uygunsuz fıkra anlatanlara kadar uzanan takibat; izleme ve baskı teknikleri; “örgütlü” ve kendiliğinden ihbarların bu takibat rejimindeki payı; gittikçe genişleyen keyfîlik; faaliyet sahasını giderek işgal edilen ülkelere yayan Gestapo’nun Yahudi soykırımındaki uğursuz katkısı. “Polis devleti”nin modern tarihteki vahim tarihsel örneğinin çarpıcı bir teşhirini yapan kitap, Gestapo’nun mirasıyla nasıl, ne kadar hesaplaşıldığını da sorguluyor.

Tarihçi. 2007’den beri Karlsruhe Üniversitesi’ndeki House of Competence’ın yöneticisidir.

Tarihçi. 2007’den beri Karlsruhe Üniversitesi’ndeki House of Competence’ın yöneticisidir.

Kitabın Adı Gestapo
Alt Başlık Nazizm Döneminde Tahakküm ve Terör
Orijinal Adı Die Gestapo Herrschaft und Terror im Dritten Reich
ISBN 9789750522680
Yayın No İletişim - 2535
Dizi Politika - 167
Alan Faşizm İncelemeleri, Tarih, Politika/Siyaset
Sayfa 269 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Ağırlık 226 gr
Perakende Satış Fiyatı 177,00 TL
Baskı 2. baskı - Ocak 2021 (1. baskı - Ekim 2017)
Yazar Carsten Dams, Michael Stolle
Çeviren Cem Şentürk
Editör Tanıl Bora
Yayına Hazırlayan Tanıl Bora
Dizi Kapak Tasarımı Utku Lomlu
Kapak Suat Aysu
Uygulama Hüsnü Abbas
Düzelti Büşra Bakan
Dizin Berkay Üzüm
Baskı Sena Ofset
Cilt Güven Mücellit