Ethan Frome

Yalnızlık, umutsuzluk ve ölüm duygusunu 20. yüzyıl Amerikan edebiyatında en yoğun şekilde işleyen Ethan Frome, kasveti ve melankolisiyle insanın içine işleyen bir başyapıt.

Serpil Çağlayan çevirisi,
Alfred Kazin’in önsözü,
Barış Özkul’un sonsözü,
Yazar ve dönem kronolojisi,
Kitaba dair görsellerle.

Ethan Frome, bastırılan duygulara, ruhsal ve fiziksel sefalete yazgılı bir yaşam döngüsü içinde ortaya çıkan trajik bir aşk üçgenine ilişkin bir başyapıt.

Hastalık hastası karısı Zeena ile birlikte kapandıkları ıssız çiftlikte yıllardır kıt kanaat geçinen Ethan Frome’un günlük rutini, karısının kuzeni Mattie’nin çiftliğe gelişiyle değişir. Mattie çiftliğe yeniden mutluluk ve güzellik getirir. Ethan ile Mattie her geçen gün birbirlerine saplantılı bir şekilde bağlanırken Starkfield’ın marazi bir yalnızlık üreten amansız kışı umutlarını bir girdap gibi yutmaya başlar. Yalnızlık, umutsuzluk ve ölüm duygusunu 20. yüzyıl Amerikan edebiyatında en yoğun şekilde işleyen Ethan Frome, kasveti ve melankolisiyle insanın içine işleyen bir başyapıt.

“Ethan Frome, klasik peri masallarıyla realist toplum eleştirisini birleştirmek konusunda en başarılı romanlardan biri.”
ELIZABETH AMMONS

“Ethan Frome, birçok eleştirmenin kafasını karıştırmaya aday, son derece karmaşık bir metin.”
LIONEL TRILLING

24 Ocak 1862’de New York’ta, Amerika’nın üst sınıfına mensup varlıklı bir ailenin kızı olarak dünyaya geldi. Aile, 1866 yılında yurtdışına yerleşme kararı aldıysa da Edith’in çocukluğu Newport ve Manhattan arasında geçti. Edith evde Avrupalı mürebbiyelerden özel dersler aldı, yabancı diller öğrendi. 14 yaşındayken ilk novellası Fast and Loose’u (Hızlı ve Düşüncesiz) David Olivieri mahlasıyla yazdı. Bir yandan yazdığı şiirleri Atlantic Monthly dergisine gönderiyordu. 1885’te istemeyerek kendisinden on iki yaş büyük, Bostonlu bankacı Edward “Teddy” Wharton ile evlendi. Wharton aile yaşantısının yaşattığı mutsuzluklardan uzaklaşması için yazmaya teşvik edildi. 1899 yılında ilk öykü derlemesi The Greater Inclination’ı (Aslolan Temayül), 1902’de Valley of Decision (Karar Vadisi) adlı ilk romanını yayımladı. 1905 yılında Keyif Evi yayımlandı. Wharton, 1907-1911 yılları arasında “hayatının aşkı” olduğunu söylediği Amerikalı gazeteci Morton Fullerton ile gizli bir aşk yaşadı. 1911 yılında “kış kitabım” dediği Ethan Frome’u yayımladı. 1910 itibariyle hayatının çoğunu geçireceği Avrupa’ya temelli olarak yerleşti. 1913 yılında Wharton’dan boşandı. Paris’teki dairesinde genç yazarları ağırladı. Henry James, Walter Berry ve Bernard Berenson gibi isimler konuğu oldu. Birinci Dünya Savaşı sırasında etkin bir şekilde faaliyet gösterdi, Fransa’dan Légion d’honneur aldı. The Marne (1918) romanında Birleşik Devletler’in Fransa’nın imdadına koşmakta gecikmesini eleştirdi. 1920 yılında Masumiyet Çağı’nı yayımladı ve bu kitapla Pulitzer Ödülü’nü kazandı. Wharton uzun edebiyat yaşantısına pek çok roman, öykü derlemesi, anı ve seyahatname sığdırdı; kitaplarından bazıları hayattayken filme uyarlandı. 1937 yılında kalp yetmezliği sonucu St. Brise’de hayata gözlerini yumdu. Vasiyeti üzerine Versailles’daki Cimetière des Gonards mezarlığında dostu Walter Berry’nin yanına gömüldü. Wharton hayatının çoğunu Avrupa’da geçirdiyse de, romanlarında Amerika’daki toplumsal ve bireysel gerilimlere, eski aileler ve “sonradan görme”ler arasındaki çatışmaya odaklanmıştır.

Kitabın Adı Ethan Frome
Orijinal Adı Ethan Frome
ISBN 9789750525063
Kapak George Henry Durrie, “Memlekette Kış: Soğuk Bir Sabah”, 1861
Yayın No İletişim - 2675
Dizi İletişim Klasikleri - 123
Alan Klasik Dünya Edebiyatı
Sayfa 168 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Ağırlık 158 gr
Perakende Satış Fiyatı 98,00 TL
Baskı 2. baskı - Ocak 2022 (1. baskı - Eylül 2018)
Yazar Edith Wharton
Çeviren Serpil Çağlayan
Dizi Yayın Yönetmeni Murat Belge
Yayına Hazırlayan Güneş Akkor, Emrah Serdan, Barış Özkul
Önsöz Alfred Kazın
Önsözü Çeviren Emrah Serdan
Sonsöz Barış Özkul
Kapak Suat Aysu
Uygulama Hüsnü Abbas
Düzelti Emre Bayın
Baskı Sena Ofset
Cilt Güven Mücellit