Darbe
Hawaii'den Irak'a Amerika'nın Rejim Değişiklikleri Yüzyılı

“Rejim değişikliği” George W. Bush’la başlamadı. Yüz yılı aşkın bir süredir Amerikan dış politikasının ayrılmaz parçası oldu. Hawaii monarşisinin 1893’te alaşağı edilmesinin ardından, tüm 20. yüzyıl boyunca devam edip günümüze kadar geldi. Amerika Birleşik Devletleri, kendi politik ve ekonomik hedeflerine engel olan hükümetleri hiç tereddüt etmeden devirdi.

“Rejim değişikliği” George W. Bush’la başlamadı. Yüz yılı aşkın bir süredir Amerikan dış politikasının ayrılmaz parçası oldu. Hawaii monarşisinin 1893’te alaşağı edilmesinin ardından, tüm 20. yüzyıl boyunca devam edip günümüze kadar geldi. Amerika Birleşik Devletleri, kendi politik ve ekonomik hedeflerine engel olan hükümetleri hiç tereddüt etmeden devirdi. 2003 Irak istilası en sonuncusu ama Amerika’nın bu tür operasyonlarının sonu değil. Darbe’de Stephen Kinzer kralları, başkanları, başbakanları iktidardan devirmeyi kendine vazife edinen cüretkâr politikacıların, küstah ajanların, atak komutanların ve arsız iş adamlarının hikâyesini anlatıyor. Amerika’nın uzun rejim değişikliği çağı Hawaii’de başlayıp Küba, Porto Riko ve Filipinler’in Amerikan idaresine geçmesi ile sonuçlanan İspanyol-Amerikan Savaşı’yla hızlandı. Amerika, ardından Nikaragua ve Honduras başkanlarının iktidardan devrildiği darbeleri hazırladı ve yönetti. Daha sonra başlayan Soğuk Savaş hesaplaşması, Amerika’nın tüm dünya olaylarına Sovyetler Birliği ile rekabet gözlüğünden bakmasına sebep oldu. Bu dönemde, Güney Vietnam başkanının katledilmesiyle, İran, Guatemala ve Şili’deki demokratik yönetimlerin iktidardan düşürülmeleriyle sonuçlanan örtülü operasyonlar düzenledi. Son yıllarda, Grenada, Panama, Afganistan ve Irak’ta olduğu gibi istila hareketleri rejim değişikliklerinin temel aracı haline geldi. Stephen Kinzer Darbe’de tüm bunları çarpıcı bir anlatımla naklediyor.

Boston Üniversitesi Tarih Bölümü’nden mezun oldu. Dört kıtaya yayılmış 50’den fazla ülkede dış haberler temsilciliği yaptı. 1996’da New York Times’in ilk büro şefi olarak İstanbul’a geldi. Türkiye’de geçirdiği yıllar boyunca yüzlerce makale yayımladı ve ülkenin her yerini dolaştı. İletişim Yayınları tarafından Hilal ve Yıldız (2002, Darbe (2007) Ezber Bozmak (2011) adlı eserleri yayımlandı. Şu anda Northwestern Üniversitesi’nde öğretim görevlisidir.

Kitabın Adı Darbe
Alt Başlık Hawaii'den Irak'a Amerika'nın Rejim Değişiklikleri Yüzyılı
Orijinal Adı Overthrow : America's Century of Regime Change from Hawaii to Iraq
ISBN 9789750505539
Yayın No İletişim - 1277
Dizi Bugünün Kitapları - 109
Alan Politika/Siyaset
Sayfa 488 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Ağırlık 389 gr
Perakende Satış Fiyatı 334,00 TL
Baskı 2. baskı - Nisan 2021 (1. baskı - Aralık 2007)
Yazar Stephen Kinzer
Çeviren Zeynep Beler
Editör Sulhiye Gültekingil
Kapak Suat Aysu
Uygulama Hüsnü Abbas
Düzelti Ceren Kınık, Gül Tunçer
Dizin Özgür Yıldız
Baskı Sena Ofset
Cilt Sena Ofset