Şah'ın Bütün Adamları
Bir Amerikan Darbesi ve Ortadoğu'da Terörün Kökenleri

Ortadoğu’nun, İran’ın ve Batı’nın hem dününü hem de bugününü anlamak için temel bir kitap...

Okurlarımızın Hilâl ve Yıldız; İki Dünya Arasında Türkiye adlı kitabından tanıdıkları ünlü Amerikalı gazeteci Stephen Kinzer bu kez, CIA’nın 1953’te İran’da kotardığı darbenin ibret verici ayrıntılarını gün ışığına çıkarıyor. Yoksul halkın seçtiği, demokrasiye ve anayasaya bağlı Musaddık’ın trajik öyküsünün yanısıra, Britanya ve ABD’nin dış politikalarının inşa süreçleri de bir casus romanı üslûbuyla anlatılıyor. Bunların ötesinde, Stephen Kinzer, bugün Ortadoğu’da hüküm süren ve ABD’nin terörist olarak adlandırdığı oluşumların kökenini yarım yüzyıl önceki İran’da arıyor.

Ortadoğu’nun, İran’ın ve Batı’nın hem dününü hem de bugününü anlamak için temel bir kitap...

“Stephen Kinzer’in İran darbesini yeniden kurgulayışı çok parlak, gerçekleri anlattığı için de çok etkileyici. Bir macera romanı kadar heyecan verici. Ayrıca, Birleşik Devletler’in Afganistan ve Irak gibi ülkelerde ne işler çevirdiği hakkında da fikir veriyor”
Gore Vidal

“Olağanüstü, akıcı ve gerçeklere dayalı... Şah’ın Bütün Adamları heyecanlı ve nefes kesen bir casus romanı olmasının yanısıra, günümüzün zorlu problemleriyle de ilgili.”
Senatör Richard Lugar, Senato Dış İlişkiler Komitesi Başkanı

“Bir ulusun sözde inşa edilmesinin kasvetli komedisi. Bugünün Britanyalı ve Amerikalı okuyucuları utançtan kızaracaklar.”
John le Carre

 

Boston Üniversitesi Tarih Bölümü’nden mezun oldu. Dört kıtaya yayılmış 50’den fazla ülkede dış haberler temsilciliği yaptı. 1996’da New York Times’in ilk büro şefi olarak İstanbul’a geldi. Türkiye’de geçirdiği yıllar boyunca yüzlerce makale yayımladı ve ülkenin her yerini dolaştı. İletişim Yayınları tarafından Hilal ve Yıldız (2002, Darbe (2007) Ezber Bozmak (2011) adlı eserleri yayımlandı. Şu anda Northwestern Üniversitesi’nde öğretim görevlisidir.

Kitabın Adı Şah'ın Bütün Adamları
Alt Başlık Bir Amerikan Darbesi ve Ortadoğu'da Terörün Kökenleri
Orijinal Adı All the Shah's Men
ISBN 9789750502408
Yayın No İletişim - 1000
Dizi Bugünün Kitapları - 92
Alan Tarih, Politika/Siyaset
Sayfa 303 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Ağırlık 226 gr
Perakende Satış Fiyatı 226,00 TL
Baskı 5. baskı - Eylül 2022 (1. baskı - Mayıs 2004)
Düzelti İlker Uğur
Kapak Suat Aysu
Uygulama Hüsnü Abbas
Yazar Stephen Kinzer
Editör Sulhiye Gültekingil
Çeviren Selim Önal
Baskı Sena Ofset
Cilt Sena Ofset