Bugünün Cadıları
Kadınların Yenilmez Gücü

Ataerkil düzen sadece “fıtratına” karşı gelen, sivrilen kadınları değil, bu sistemi farkına dahi varmadan içselleştirmiş kadınları da hedef tahtasına koyuyor; hatta belki onları daha fazla… Mona Chollet Bugünün Cadıları’nda cadılık yaftasını sahipleniyor. Tüm bu hikâyeyi popüler kültürden ve günümüz dünyasından verdiği örneklerle cüretkâr bir şekilde dillendirerek tabuları yerle bir ediyor, feminist olsun olmasın tüm kadınlara sesleniyor.

Yüzyıllar önce cadılıkla suçlanıp öldürülen kadınlara uygulanan muamele bugün farklı biçimlerde, sistemleşmiş ve doğallaşmış halde devam ediyor. O zamanlardan itibaren, önce şiddet yoluyla ve sonra ideal ev kadını modelinin inşasıyla dayatılan model, kadınları doğurganlık üzerine temellenen rollere hapsetti, çalışma yaşamından kopardı. Bu model, kadınların kimliklerini yok etti, zayıflattı, özgürlüklerini ellerinden aldı. Kadınlar birbirleriyle rekabete sokuldu, “ideal kadının” temsilcisi olmaya zorlandı. Bunlara başkaldıranlar en ağır biçimde cezalandırıldılar; ya toplumdan dışlandılar ya da bir erkeğin elinde can verdiler.

Bağımsızlığı ve kendini gerçekleştirmeyi; bekâr kalmak, çocuk sahibi olmak veya olmamak gibi kararlarını özgürce dile getirebilmeyi; türlü biçimlerde süren gençlik, güzellik dayatmasına karşı olgunluğun ve tecrübenin emaresi olaraksaçlarının beyazlamasını gururla izlemeyi seçen kadınlar işte bugünün cadıları...

Ataerkil düzen sadece “fıtratına” karşı gelen, sivrilen kadınları değil, bu sistemi farkına dahi varmadan içselleştirmiş kadınları da hedef tahtasına koyuyor; hatta belki onları daha fazla… Mona Chollet Bugünün Cadıları’nda cadılık yaftasını sahipleniyor. Tüm bu hikâyeyi popüler kültürden ve günümüz dünyasından verdiği örneklerle cüretkâr bir şekilde dillendirerek tabuları yerle bir ediyor, feminist olsun olmasın tüm kadınlara sesleniyor:

“Cadıların fısıltılarının bizi yönlendirdiği yolu takip edip düşünce dünyamızı ve hayal gücümüzü serbest bıraktığımızda büyük bir coşku bizi bekliyor olacak: cesaretin, isyanın, hayatı olumlamanın, otoriteye kafa tutmanın vereceği coşku.”

1973, Cenevre doğumlu araştırmacı, yazar ve gazetecidir. Yayımlanmış çalışmaları arasında La Tyrannie de la réalité (Calmann Lévy, 2004), Rêves de droite: Défaire l’imaginaire sarkozyste (Découverte, 2008), Beauté fatale. Les nouveaux visages d’une aliénation féminine (Découverte,2012), Chez soi. Une odyssée de l’espace domestique (Découverte, 2016), Sorcières. La puissance invaincue des femmes (Découverte, 2018; Bugünün Cadıları. Kadınların Yenilmez Gücü, çev. Z. Hazal Louze, İletişim, 2020) ve Réinventer l’amour. Comment le patriarcat sabote les relations hétérosexuelles (Découverte, 2021; Aşkı Yeniden İcat Etmek. Patriyarka Heteroseksüel İlişkileri Nasıl Sabote Ediyor?, çev. Z. Hazal Louze, İletişim, 2023) ve D’images et d’eau fraîche: Trouvailles, trésors et talismans (Flammarion, 2022) yer alır.

Kitabın Adı Bugünün Cadıları
Alt Başlık Kadınların Yenilmez Gücü
Orijinal Adı Sorcières: La puissance invaincue des femmes
ISBN 9789750528620
Kapak “Cadı kostümlü kadınlar protesto gösterisi düzenliyor”, Chicago Sun-Times, 25 Eylül 1969
Yayın No İletişim - 2880
Dizi Bugünün Kitapları - 246
Alan Tarih, Politika/Siyaset, Kadın ve Toplumsal Cinsiyet Çalışmaları
Sayfa 240 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Perakende Satış Fiyatı 186,00 TL
Baskı 2. baskı - Ekim 2023 (1. baskı - Mart 2020)
Yazar Mona Chollet
Editör Melike Işık Durmaz
Çeviren Z. Hazal Louze
Kapak Suat Aysu
Uygulama Hüsnü Abbas
Baskı Ayhan Matbaası
Cilt Güven Mücellit