Bin Dokuz Yüz Seksen Dört

George Orwell’in ustalık dönemi eseri olan Bin Dokuz Yüz Seksen Dört, totaliter rejimlerin fiziksel ve manevi işkencelerine distopya edebiyatının içinden tutulmuş, geleceği aydınlatan bir ışıktır.

Müge Günay çevirisi,
Murat Belge’nin önsözü,
Christopher Hitchens’in sonsözü
Yazar ve dönem kronolojisi,
Kitaba dair görsellerle.

İnsanların zihinlerine ve düşüncelerine müdahale edilen Gerçek Bakanlığı’nda partinin ihtiyaçları doğrultusunda tarihi yeniden yazmakla görevli olan Winston Smith, her tarafı kaplayan ekranlardan, sürekli gözetlenmekten, partinin sembolik başkanı Büyük Birader’e itaat etmekten bunalıp isyan eder. Totaliter topluma karşı isyanında yalnız olmadığına inanan Winston, Julia’ya âşık olur ve ikisi birlikte bir çıkış yolu aramaya başlar. Winston Smith’in kişisel tecrübeleri ve Bin Dokuz Yüz Seksen Dört’ün mesajı baskıcı rejimlerin cenderesindeki toplumların geleceğine yönelik unutulmaz bir kehanettir.

George Orwell’in ustalık dönemi eseri olan Bin Dokuz Yüz Seksen Dört, totaliter rejimlerin fiziksel ve manevi işkencelerine distopya edebiyatının içinden tutulmuş, geleceği aydınlatan bir ışıktır.

“George Orwell’in tüm hayatı gelecekteki dönüşümleri doğru tahmin etmekle geçti ve Bin Dokuz Yüz Seksen Dört bunu taçlandıran eseridir.”
E.M. FORSTER

“George Orwell’in büyüklüğü ve trajedisi uzlaşmayı topyekûn reddetmesiydi.”
ARTHUR KOESTLER

25 Haziran 1903’te babasının Britanya İmparatorluğu’na bağlı bir memur olarak görev yaptığı Hindistan’ın Motihari şehrinde doğdu. Bir yaşındayken annesi ve kardeşleriyle birlikte İngiltere’ye döndü. 1908’de Oxfordshire’daki Henley’de bulunan bir ilkokula başladı. Lisede Kraliyet Bursu’yla Eton College’a kaydoldu. Ailesinin maddi durumu elvermediği için üniversiteye kaydını yaptıramadı ve 1922’de Hindistan Emperyal Polis Kuvvetleri’ne katıldı. Burma/Myanmar’da beş yıl kaldıktan sonra polislikten istifa edip İngiltere’ye döndü ve yazı yazarak geçinmeye çalıştı. İlk kitabı Paris ve Londra’da Beş Parasız 1933’te, Burma Günleri 1934’te yayımlandı. Lokantalarda bulaşıkçı olarak çalıştı. Aralık 1936’da İspanya’ya gidip İspanya İç Savaşı’nda Franco kuvvetlerine karşı savaştı; silahla boğazından yaralandıktan sonra karısıyla birlikte Fransa’ya kaçtı. 1938’de Katalonya’ya Selam’ı tamamladıktan kısa bir süre sonra ciddi bir tüberküloz tedavisi görmek üzere Preston Hall Sanatoryumu’na yattı. 1939’da Boğulmamak İçin, 1940’da Balinanın Karnında yayımlandı. Aslan ve Unicorn’un (The Lion and the Unicorn) yayımlandığı 1941’de BBC’nin Doğu Servisi’nde prodüktör olarak çalışmaya başladı; T.S. Eliot, E.M. Forster gibi edebiyatçıları programlarında ağırladı. Edebiyat editörlüğü yaptı. İkinci Dünya Savaşı sırasında Avrupa’ya geçip Fransa ve Almanya’da savaş muhabiri olarak çalıştı. 1945’te Hayvan Çiftliği, 1949’da Bin Dokuz Yüz Seksen Dört yayımlandı. 21 Ocak 1950’de Londra’da tüberkülozdan hayatını kaybetti. Bütün dünyada büyük ilgi çeken ve sayısız dile çevrilen kitaplarının yanı sıra The Observer, The Horizon, The Manchester Evening News, The Tribune gibi gazete ve dergilerde birçok makalesi yayımlanmıştır.

Kitabın Adı Bin Dokuz Yüz Seksen Dört
ISBN 9789750530333
Kapak Franz Marc, “Caliban”, 1914
Yayın No İletişim - 2973
Dizi İletişim Klasikleri - 144
Alan Klasik Dünya Edebiyatı
Sayfa 356 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Perakende Satış Fiyatı 115,00 TL
Baskı 1. baskı - Ocak 2021
Yazar George Orwell
Çeviren Müge Günay
Dizi Yayın Yönetmeni Murat Belge
Yayına Hazırlayan Barış Özkul, Güneş Akkor
Önsöz Murat Belge
Sonsöz Christopher Hitchens
Sonsözü Çeviren Barış Özkul
Kapak Suat Aysu
Uygulama Hüsnü Abbas
Düzelti Büşra Bakan
Cilt Güven Mücellit
Baskı Sena Ofset
George Orwell Kitapları Seti
George Orwell’in ustalık dönemi eseri olan Bin Dokuz Yüz Seksen Dört, 20. yüzyılın toplumsal rejimlerine ve iktidar hırsına güçlü eleştiriler yönelttiği unutulmaz metni Hayvan Çiftliği ve iki Avrupa başkentinde yoksulluk, açlık ve sefalet içinde geçen yıllarına dair gözlemlerinden oluşan canlı bir tanıklığı içeren Paris ve Londra'da Beş Parasız bu sette yer alıyor.