Hayvan Çiftliği
Bir Peri Masalı

Hayvan Çiftliği, 20. yüzyılın siyasal ve toplumsal ütopyalarının yarattığı hayal kırıklığına yönelik çarpıcı bir eleştiri.

Müge Günay çevirisi,
Barış Özkul’un önsözü,
Morris Dickstein’in sonsözü
Yazar ve dönem kronolojisi,
Kitaba dair görsellerle.

Bir grup çiftlik hayvanı insanlara karşı ayaklanıp hayvanların eşit, özgür ve mutlu olduğu bir topluluk kurmaya girişir. Ancak bu eşitlikçi ütopya çok geçmeden hayvanlar arasında baş gösteren rekabet ve iktidar arzusuyla zedelenir. Kısa sürede eskisini aratan bir diktatörlüğün kurulduğu Hayvan Çiftliği’nde hayvanların artık Napolyon adında bir önderi vardır. Bazı hayvanlar çalışırken bazıları da öbürlerini uyutan yalanlar söylemektedir. George Orwell’in 20. yüzyılın toplumsal rejimlerine ve iktidar hırsına güçlü eleştiriler yönelttiği Hayvan Çiftliği, politik hiciv türünün başyapıtlarından.

Hayvan Çiftliği, 20. yüzyılın siyasal ve toplumsal ütopyalarının yarattığı hayal kırıklığına yönelik çarpıcı bir eleştiri.

“Hayvan Çiftliği’nde George Orwell yaratıcı bir yazar olduğu gibi dönemin toplumsal ve siyasal karmaşasına da hâkim bir polemikçi olduğunu göstermiştir.”
RAYMOND WILLIAMS

“George Orwell, Jonathan Swift’ten sonra taşlama türünün en başarılı örneklerini vermiştir."
NORTHROP FRYE

25 Haziran 1903’te babasının Britanya İmparatorluğu’na bağlı bir memur olarak görev yaptığı Hindistan’ın Motihari şehrinde doğdu. Bir yaşındayken annesi ve kardeşleriyle birlikte İngiltere’ye döndü. 1908’de Oxfordshire’daki Henley’de bulunan bir ilkokula başladı. Lisede Kraliyet Bursu’yla Eton College’a kaydoldu. Ailesinin maddi durumu elvermediği için üniversiteye kaydını yaptıramadı ve 1922’de Hindistan Emperyal Polis Kuvvetleri’ne katıldı. Burma/Myanmar’da beş yıl kaldıktan sonra polislikten istifa edip İngiltere’ye döndü ve yazı yazarak geçinmeye çalıştı. İlk kitabı Paris ve Londra’da Beş Parasız 1933’te, Burma Günleri 1934’te yayımlandı. Lokantalarda bulaşıkçı olarak çalıştı. Aralık 1936’da İspanya’ya gidip İspanya İç Savaşı’nda Franco kuvvetlerine karşı savaştı; silahla boğazından yaralandıktan sonra karısıyla birlikte Fransa’ya kaçtı. 1938’de Katalonya’ya Selam’ı tamamladıktan kısa bir süre sonra ciddi bir tüberküloz tedavisi görmek üzere Preston Hall Sanatoryumu’na yattı. 1939’da Boğulmamak İçin, 1940’da Balinanın Karnında yayımlandı. Aslan ve Unicorn’un (The Lion and the Unicorn) yayımlandığı 1941’de BBC’nin Doğu Servisi’nde prodüktör olarak çalışmaya başladı; T.S. Eliot, E.M. Forster gibi edebiyatçıları programlarında ağırladı. Edebiyat editörlüğü yaptı. İkinci Dünya Savaşı sırasında Avrupa’ya geçip Fransa ve Almanya’da savaş muhabiri olarak çalıştı. 1945’te Hayvan Çiftliği, 1949’da Bin Dokuz Yüz Seksen Dört yayımlandı. 21 Ocak 1950’de Londra’da tüberkülozdan hayatını kaybetti. Bütün dünyada büyük ilgi çeken ve sayısız dile çevrilen kitaplarının yanı sıra The Observer, The Horizon, The Manchester Evening News, The Tribune gibi gazete ve dergilerde birçok makalesi yayımlanmıştır.

Kitabın Adı Hayvan Çiftliği
Alt Başlık Bir Peri Masalı
Orijinal Adı Animal Farm. A Fairy Story
ISBN 9789750530296
Kapak Franz Marc, “Domuzlar”, 1913
Yayın No İletişim - 2970
Dizi İletişim Klasikleri - 143
Alan Çağdaş Dünya Edebiyatı
Sayfa 151 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Perakende Satış Fiyatı 75,00 TL
Baskı 1. baskı - Ocak 2021
Yazar George Orwell
Çeviren Müge Günay
Dizi Yayın Yönetmeni Murat Belge
Yayına Hazırlayan Barış Özkul, Güneş Akkor
Önsöz Barış Özkul
Sonsöz Morris Dickstein
Sonsözü Çeviren Barış Özkul
Kapak Suat Aysu
Uygulama Hüsnü Abbas
Düzelti Büşra Bakan
Cilt Güven Mücellit
Baskı Sena Ofset
George Orwell Kitapları Seti
George Orwell’in ustalık dönemi eseri olan Bin Dokuz Yüz Seksen Dört, 20. yüzyılın toplumsal rejimlerine ve iktidar hırsına güçlü eleştiriler yönelttiği unutulmaz metni Hayvan Çiftliği ve iki Avrupa başkentinde yoksulluk, açlık ve sefalet içinde geçen yıllarına dair gözlemlerinden oluşan canlı bir tanıklığı içeren Paris ve Londra'da Beş Parasız bu sette yer alıyor.