Beş Paralık Roman

Beş Paralık Roman, toplumsal manipülasyon ve demagoji üzerine unutulmaz bir satir.

Sevgi Soysal’ın çevirisi,
Walter Benjamin’in sonsözüyle,

Beş Paralık Roman, tiyatronun ustası Brecht’in Hitler’in iktidara gelişinden sonra yazdığı ilk büyük satiri. Üç Kuruşluk Opera’nın ardından yazdığı Beş Paralık Roman’da silah sanayii, finans sektörü ve savaşlar arasındaki nedensellik bağına işaret eden Brecht, yoksulluğu, yozlaşmayı ve şiddeti teşvik eden toplumsal sistemi satirik bir dille sorguluyor. 1902’de, Boer Savaşı sırasında geçen Beş Paralık Roman’ın sayısız entrika ve olay örgüsünden oluşan geniş ölçeğinde Londra’daki politikacılar, işadamları ve hırsızlar kazanç paydası etrafında birleşirken masumiyet kavramı bir boş gösterene dönüşüyor. Romanda betimlenen dünyanın günümüz mülkiyet ve para dünyasıyla benzerliği Brecht’in klasikleşmesinin haklı nedenlerini ortaya koyuyor. Beş Paralık Roman, toplumsal manipülasyon ve demagoji üzerine unutulmaz bir satir.


“Brecht hem sömürülenlerle, hem de sömürenlerle ilgilenir. Değişik tarihsel dönemleri bir arada incelemesinin ve gangster tiplerini Dickens zamanının tempo ve dış görünüşünü yansıtan bir Londra’ya yerleştirmesinin nedeni budur.”
Walter Benjamın

1898’de Augsburg’da doğdu. 20. yüzyılın en etkili oyun yazarı, tiyatro yönetmeni ve şairidir. Epik tiyatronun kurucusu olarak anılır. 1918’e kadar Münih’teki Ludwig Maximilian Üniversitesi’nde doğa bilimi, tıp ve edebiyat okur. 1924’te edebiyat ve tiyatro çevreleriyle ilişki kurabilmek için Berlin’e yerleşir. 1933 yılında, Tedbir adlı oyunu nedeniyle, vatana ihanet suçlamasıyla hakkında soruşturma başlatılır. Bunun üzerine Brecht ve yakınları, Berlin’i terk ederler. Aynı yıl eserleri Naziler tarafından yakılır ve yazar 1935’te vatandaşlıktan çıkarılır. Bundan sonra, farklı aralıklarla Danimarka, Kaliforniya ve İsviçre’de kalır. Eserlerinin çeşitli ülke ve şehirlerde gösterildiği bu sürgün yıllarında Batı Almanya’ya girmesine izin verilmemiştir. 1948 yılında, Alman Demokratik Cumhuriyet Kültür Birliği’nin davetiyle Berlin’e gitmek üzere yola çıkar. Batı Almanya’ya geçmesi halen yasak olan Brecht, Berlin’de arkadaşlarıyla bir araya gelir ve çalışmalarını sürdürür. 1949 yılında sahnelenen Cesaret Ana ve Çocukları büyük başarı kazanır. 1956 yılında Berlin’de ölen Brecht’in, bazıları ödül almış pek çok eserinden başlıcaları şunlardır: Gecede Trampet Sesleri (1919), Üç Kuruşluk Opera (1928), Küçük Burjuvanın Yedi Ölümcül Günahı (1933), Sezuan’ın İyi İnsanı (1939), Arturo Ui’nin Önlenebilir Yükselişi (1941), Kafkas Tebeşir Dairesi (1949), Komün Günleri (1949).

Kitabın Adı Beş Paralık Roman
Orijinal Adı Dreigroschenroman
ISBN 9789750508707
Kapak Görseli Käthe Kollwitz, “Mahkûmlar”, 1908
Yayın No İletişim - 1578
Dizi Dünya Edebiyatı - 223
Alan Çağdaş Dünya Edebiyatı
Sayfa 362 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Ağırlık 306 gr
Perakende Satış Fiyatı 261,00 TL
Baskı 6. baskı - Haziran 2021 (1. baskı - Mart 2011)
Yazar Bertolt Brecht
Çeviren Sevgi Soysal
Dizi Yayın Yönetmeni Murat Belge
Sonsöz Walter Benjamin
Sonsözü Çeviren Güven Işısağ, Haluk Barışcan
Kapak Suat Aysu
Uygulama Hüsnü Abbas
Düzelti Ümran Özbalcı
Baskı Sena Ofset
Cilt Sena Ofset