“Benim Milletim...”
AK Parti İktidarı, Din ve Ulusal Kimlik

Millet”ten kimi anlıyoruz? Türkiye’nin son on yılında, AKP iktidarı döneminde, ulusal kimlik tanımı nasıl değişti? Din, ulusal kimlik tanımı içinde nasıl bir yer ve anlam edindi? Büke Koyuncu, bu soruların cevabını ararken sadece genel politik söyleme bakmıyor, bir dizi özgül konuyu ve pratiği mercek altına alıyor.

“Bu ülkede artık milletin sözü geçiyor. Bu ülkede artık seçkinlerin değil, benim milletimin, kardeşlerimin sözü geçiyor.”

Recep Tayyip Erdoğan

Millet”ten kimi anlıyoruz? Türkiye’nin son on yılında, AKP iktidarı döneminde, ulusal kimlik tanımı nasıl değişti? Din, ulusal kimlik tanımı içinde nasıl bir yer ve anlam edindi? Büke Koyuncu, bu soruların cevabını ararken sadece genel politik söyleme bakmıyor, bir dizi özgül konuyu ve pratiği mercek altına alıyor: İstanbul’un Fethi Kutlamaları ve Bir İslâm imparatorluğu olarak Osmanlı... “Mehmet Âkif Ersoy Yılı” ve ulusal kuruluş anlatısında İslâm vurgusu... “Milletin Adamları” Kampanyası ve “Halkı Halk Yapan İslâm” mefhumu... Kutlu Doğum Haftası ve toplumsal şiddete karşı merhamet anlayışı... Kürt Meselesi ve “Yaratılanı Yaratandan Ötürü Sevmek” şiârı... Serbest piyasanın telafisi olarak “Komşusu açken tok yatan bizden değildir” hadisi... “Medeniyetler İttifakı” ve İslâm medeniyetini temsil iddiası... “Uluslararası Türkçe Olimpiyatları”... 

Kitap, dinin ulusal kimlik tahayyülünde kazandığı kilit konumun, doğrudan doğruya toplumun dindarlaşması anlamına gelmediğini de gösteriyor. Ulusal kimliği İslâmîleştirerek yeniden pekiştirirken, İslâm algısının da sekülerleşmesine hizmet eden bir süreç bu. Ulusal kimliği tanımlama politikasının, bir toplumsal iktidar mücadelesinin yansıması olduğunu da görüyoruz. 

Büke Koyuncu, Türkiye’de ulusal kimliğin ve milliyetçiliğin tarihsel dönüşüm seyrine ışık tutarken, aynı zamanda AKP popülizmi ve “muhafazakâr demokrasi” projesi hakkında kapsamlı bir analiz sunuyor.

1979'da İstanbul'da doğdu. Üsküdar Amerikan Lisesi'nden mezun olduktan sonra, Marmara Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Fransızca Kamu Yönetimi Bölümü'nde lisans, İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Kadın Çalışmaları Anabilim Dalı'nda yüksek lisans ve Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi SOsyal Bilimler Enstitüsü Genel Sosyoloji ve Metodoloji Bölümü'nde doktora öğrenimini tamamladı. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Sosyoloji Bölümü'nde öğretim üyesi olarak görev yapmaktadır.
Kitabın Adı “Benim Milletim...”
Alt Başlık AK Parti İktidarı, Din ve Ulusal Kimlik
ISBN 9789750516160
Yayın No İletişim - 2044
Dizi Araştırma-İnceleme - 339
Alan Politika/Siyaset
Sayfa 373 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Ağırlık 307 gr
Perakende Satış Fiyatı 48,00 TL
Baskı 1. baskı - Eylül 2014
Yazar Büke Koyuncu
Editör Tanıl Bora
Dizi Kapak Tasarımı Ümit Kıvanç
Kapak Suat Aysu
Kapak Fotoğrafı Kerem Uzel
Uygulama Hüsnü Abbas
Düzelti Remzi Abbas
Dizin Ayla Karadağ
Baskı Sena Ofset
Cilt Sena Ofset