AP-Ordu İlişkileri
Bir İkilemin Anatomisi

AP ve önderi Demirel, Türkiye’de ordu-politika ilişkisinin en “canlı” yaşanıp tartışıldığı 1960-80 döneminin baş aktörleri arasında yeralıyor. Demirel’in orduyu bir yandan sınırlayıp hükümete tabi kılmaya, bir yandan “suyuna giderek” yatıştırmaya yönelen ikili söylemi, ordu-politika ilişkisinin cereyan ediş biçiminde başlıbaşına önemli bir etken.

AP ve önderi Demirel, Türkiye’de ordu-politika ilişkisinin en “canlı” yaşanıp tartışıldığı 1960-80 döneminin baş aktörleri arasında yeralıyor. Demirel’in orduyu bir yandan sınırlayıp hükümete tabi kılmaya, bir yandan “suyuna giderek” yatıştırmaya yönelen ikili söylemi, ordu-politika ilişkisinin cereyan ediş biçiminde başlıbaşına önemli bir etken. Bu ikili söylemi inceleyen kitapta, AP’nin mirasını üstlenen partilerin 12 Eylül’den sonraki ordu politikaları da kısaca ele alınıyor.

üniversite lisans eğitimini Londra Üniversitesi’nde tamamladı. Master çalışmasını ODTÜ’de, doktorasını Ankara Üniversitesi’nde yaptı. Bilkent Üniversitesi Siyasal Bilimler ve Kamu Yönetimi Bölümü’nde öğretim üyesi, doçent. Princeton Üniversitesi'nde ve Floransa Avrupa Üniversitesi Enstitüsü Robert Schuman Merkezi'nde araştırmacı olarak çalıştı. İletişim Yayınları'ndan ayrıca Muktedirlerin Siyaseti: Merkez Sağ-Ordu-İslamcılık (1999) adlı kitabı yayımlandı.
Kitabın Adı AP-Ordu İlişkileri
Alt Başlık Bir İkilemin Anatomisi
ISBN 9789754703252
Yayın No İletişim - 212
Dizi Araştırma-İnceleme - 36
Alan Tarih, Politika/Siyaset
Sayfa 285 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Ağırlık 214 gr
Perakende Satış Fiyatı 65,50 TL
Baskı 3. baskı - Kasım 2014 (1. baskı - Nisan 1993)
Yazar Ümit Cizre
Kapak Ümit Kıvanç
Dizgi Filiz Burhan
Düzelti Ayla Karadağ
Uygulama Filiz Burhan
Cilt Ayhan Matbaası, Şefik Matbaası
Baskı Şefik Matbaası