CHP, Sosyal Demokrasi ve Sol
Türkiye’de Sosyal Demokrasinin Kuruluş Yılları (1960- 1966)

CHP’nin arayışları ile dönem solunun (TİP, Yön ve sürgündeki TKP) siyasal talepleri kesişti mi? Toprak reformu, anti-Amerikancılık, anti-emperyalizm ve planlı ekonominin CHP politikalarının belirlenmesinde nasıl bir etkisi oldu? CHP’nin örgütü, ideolojisi ve siyaseti böylesi bir dönüşüme ne kadar hazırdı?
Devleti kuran parti olarak CHP’nin 27 Mayıs sonrasında “ortanın soluna” gelişi, sadece CHP tarihi açısından değil Türkiye’nin siyasi hayatı açısından da önemli bir dönemeçtir. Bunun yalnızca CHP’nin seçimi olup olmadığı ise ayrıca ele alınmayı gerektirir. Yunus Emre, CHP Sosyal Demokrasi ve Sol’da bu “dönüşüm”ü farklı açılardan ele alıyor. 
 
Kitapta, sosyal demokrat partilerin tarihsel biçimlenişleri, sınıf ilişkileri ve bunların CHP’deki izdüşümleri eleştirel bir noktadan incelenirken bir yandan da Türkiye’de 1960-1966 arasında etkili olmuş sol hareketlerin CHP üzerindeki etkisine yoğunlaşılıyor. CHP’nin arayışları ile dönem solunun (TİP, Yön ve sürgündeki TKP) siyasal talepleri kesişti mi? Toprak reformu, anti-Amerikancılık, anti-emperyalizm ve planlı ekonominin CHP politikalarının belirlenmesinde nasıl bir etkisi oldu? CHP’nin örgütü, ideolojisi ve siyaseti böylesi bir dönüşüme ne kadar hazırdı? 
 
CHP, Sosyal Demokrasi ve Sol, CHP’de ortanın solu şiarıyla başlayan “niyet” ve “akıbet” arasında ortaya çıkan tarihsel makasın, tarihsel ve ideolojik nedenleri kadar toplumsal ve politik nedenlerine de odaklanan kapsamlı bir inceleme.
 
 
 

1982 İzmit’te doğdu. Doktorasını Boğaziçi Üniversitesi Atatürk Enstitüsü’nde tamamlayan Doç. Dr. Yunus Emre, İstanbul Kültür Üniversitesi’nde Siyaset Bilimi öğretim üyesi olarak çalıştı. CHP tarihi ve sosyal demokrasi üzerine Türkiye’de ve yurt dışında birçok kitabı ve makalesi yayımlandı. CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul milletvekilidir.

Kitabın Adı CHP, Sosyal Demokrasi ve Sol
Alt Başlık Türkiye’de Sosyal Demokrasinin Kuruluş Yılları (1960- 1966)
Orijinal Adı The Emergence of Social Democracy in Turkey. The Left and the Transformation of the Republican People’s Party
ISBN 9789750511721
Yayın No İletişim - 1869
Dizi Araştırma-İnceleme - 317
Alan Politika/Siyaset
Sayfa 303 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Ağırlık 255 gr
Perakende Satış Fiyatı 204,00 TL
Baskı 3. baskı - Kasım 2019 (1. baskı - Mayıs 2013)
Yazar Yunus Emre
Çeviren Yunus Emre
Editör Kerem Ünüvar
Dizi Kapak Tasarımı Ümit Kıvanç
Kapak Suat Aysu
Kapak Fotoğrafı Ara Güler
Uygulama Hüsnü Abbas
Düzelti Remzi Abbas
Dizin Güneş Akkor
Baskı Sena Ofset
Cilt Sena Ofset