Muktedirlerin Siyaseti
Merkez Sağ-Ordu-İslâmcılık

İletişim Yayınları’ndan daha önce AP- Ordu İlişkileri: Bir İkilemin Anatomisi adlı kitabı yayımlanan Ümit Cizre’nin 1994-97 yılları arasında yabancı dergilerde çıkan makalelerinin biraraya getirilmesi ile oluşan Muktedirlerin Siyaseti, ‘siyasal sistemin krizi’ hakkında analitik sağlamlığa sahip yorumlar içeriyor. Cizre’ye göre Türkiye’de siyaseti rejim ve muktedirler tıkıyor, oysa siyaset, problemleri çözmek ve bu yönde tartışabilmek için şart.
İletişim Yayınları’ndan daha önce AP- Ordu İlişkileri: Bir İkilemin Anatomisi adlı kitabı yayımlanan Ümit Cizre’nin 1994-97 yılları arasında yabancı dergilerde çıkan makalelerinin biraraya getirilmesi ile oluşan Muktedirlerin Siyaseti, ‘siyasal sistemin krizi’ hakkında analitik sağlamlığa sahip yorumlar içeriyor. Cizre’ye göre Türkiye’de siyaseti rejim ve muktedirler tıkıyor, oysa siyaset, problemleri çözmek ve bu yönde tartışabilmek için şart. Cizre’nin analizinde muktedirler, yalnızca devlet katındakileri değil muhalefette olanları da kapsıyor. Parti karşıtı politika açmazı, Türkiye merkez sağın -özelde DYP’nin- kimlik bunalımı, Türk ordusunun siyasi özerkliği, Cumhuriyet Türkiyesi’nde İslâm-devlet etkileşimi, Türkiye’nin Batılı kimliğinin İslâm’la ilişkisi, Türkiye’nin İslâmcı yazarlarının gözüyle Kürt milliyetçiliği ve yayımlandığı zaman epey ses getiren TOBB Raporu’nun eleştirisi, Ümit Cizre’nin makalelerinin ana temaları.
üniversite lisans eğitimini Londra Üniversitesi’nde tamamladı. Master çalışmasını ODTÜ’de, doktorasını Ankara Üniversitesi’nde yaptı. Bilkent Üniversitesi Siyasal Bilimler ve Kamu Yönetimi Bölümü’nde öğretim üyesi, doçent. Princeton Üniversitesi'nde ve Floransa Avrupa Üniversitesi Enstitüsü Robert Schuman Merkezi'nde araştırmacı olarak çalıştı. İletişim Yayınları'ndan ayrıca Muktedirlerin Siyaseti: Merkez Sağ-Ordu-İslamcılık (1999) adlı kitabı yayımlandı.
Kitabın Adı Muktedirlerin Siyaseti
Alt Başlık Merkez Sağ-Ordu-İslâmcılık
ISBN 9789754707526
Yayın No İletişim - 568
Dizi Araştırma-İnceleme - 91
Alan Politika/Siyaset
Sayfa 197 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Ağırlık 148 gr
Perakende Satış Fiyatı 27,50 TL
Baskı 3. baskı - Ağustos 2014 (1. baskı - Ekim 1999)
Yazar Ümit Cizre
Çeviren Cahide Ekiz
Dizi Kapak Tasarımı Ümit Kıvanç
Kapak Fatoş Gencosman
Uygulama Hüsnü Abbas
Düzelti Asena Günal
Baskı Sena Ofset
Cilt Sena Ofset, Uğur Mücellit